ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Баричний градієнт

БАРИ́ЧНИЙ ГРАДІЄ́НТ – величина, що характеризує зміни атмосферного тиску на одиницю віддалі. Виділяють Б. г.: горизонтальний, вертикальний та баричний ступінь. Горизонтал. Б. г.– вектор, спрямований по нормалі до ізобари в бік низького тиску, за величиною дорівнює зміні тиску на одиницю віддалі. За одиницю віддалі прийнято довжину 1° меридіана (111 км) або віддаль у 100 км. У випадку паралел. ізобар напрям Б. г. у кожній точці між ізобарами збігається з напрямом заг. перпендикуляра до ізобар. Якщо ізобари криволінійні, напрям Б. г. у кожній точці збігається з напрямом перпендикуляра до ізобари, яка проходить через дану точку. Збільшення Б. г. спричинює посилення вітру. На території України це зумовлене проходженням пд. циклонів, коли Б. г. зростає до 5 гПа/1° меридіана. Вертикал. Б. г. – зміна атм. тиску при переміщенні на одиницю висоти; вимірюється в гПа/100 м. Зміна вертикал. Б. г. залежить від атм. тиску, а також від т-ри повітря. Мінливість тиску з висотою більша, порівняно зі зниженням т-ри, тому найбільші вертикал. градієнти тиску спостерігаються у приземному шарі атмосфери. Барич. ступінь – висота, на яку потрібно піднятися чи опуститися від поч. рівня, щоб тиск знизився чи підвищився на 1 гПа. Барич. ступінь залежить від тиску, який з висотою збільшується, й т-ри, значення якої в теплому повітрі вищі, ніж у холодному.

П. І. Кобзистий

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Баричний градієнт / П. І. Кобзистий // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-40561

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

40561

Кількість переглядів цього року:

50

Схожі статті

Антропов
Людина  |  Том 1 | 2001
В. С. Кублановський
Довженко
Людина  |  Том 8 | 2008
С. В. Тримбач
Березань
Водойми  | Том 2 | 2003
О. І. Слюсар

Нагору