ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

А

А – перша літера української абетки. Є в усіх абетках, створених на лат. і слов’яно-кирил. графічних основах. За формою накреслення – видозмінена кирил. літера, що походить із грец. a «альфа», яка базувалася на фінікій. знакові «алеф» (бик), утвор. від ідеографіч. малюнка, подібного до голови бика. У сучас. укр. літ. мові позначає нелабіалізований голосний звук заднього ряду низького підняття на початку слова, у позиції після твердих приголосних та після голосних у словах іншомов. походження. Мала варіанти написання у староукр. графіці, зумовлені приналежністю писаря до різних писем. шкіл та типом письма. Від 16 ст., окрім рукописної, з’явилася друк. форма літери. Назва літери А вживається як іменник серед. роду. Буває велике і мале. У старослов’ян. писемності мала числове значення одиниці, звідки й походить використання її при класифікац. поділові зі значенням «перший» (рівень «А», група «А»), вживається також при цифр. нумерації як додаткова ознака при однаковому номері у ряді предметів, напр., будинок 34а. Вживається в ідіомі «від А до Я», тобто від початку до кінця. Позначає також на письмі в укр. мові протиставний сполучник, частку, вигук пізнання чи пригадування. Окрім того, як і в багатьох ін. мовах, є словесним вираженням почут-тя страху та болю. Переважна кількість слів української мови, що починаються з А, є запозиченими, значна кількість має звуконаслідув. характер творення.

М. Г. Железняк

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

А / М. Г. Железняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42127

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42127

Кількість переглядів цього року:

83

Схожі статті

Бойківський говір
Мова і література  | Том 3 | 2004
Я. К. Радевич-Винницький
Білоруська мова
Мова і література  | Том 2 | 2003
Г. П. Півторак
Атлас української мови
Мова і література  | Том 1 | 2001
П. Ю. Гриценко

Нагору