ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Авіаційної промисловості Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут (Південдіпрондіавіапром)

АВІАЦІ́ЙНОЇ ПРОМИСЛО́ВОСТІ Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут (Південдіпрондіавіапром) – головна в Україні установа з комплексного проектування підприємств авіаційної промисловості та розроблення відповідних норм технологічного проектування. Підпорядк. Держ. комітету пром. політики України. Створ. 1940 як Харків. філія 1-го Держ. проект. інституту (ДПІ-1), який згодом перейменовано в Держ. проектно-конструктор. та н.-д. інститут авіац. промисловості. Від 1991 — нинішня назва. Осн. напрям вироб. діяльності інституту — проектування підприємств, окремих корпусів та цехів з виготовлення літаків, вертольотів, двигунів та агрегатів авіац. техніки; аеродром. комплексів і систем керування польотами; підприємств та цехів заг.-пром. призначення, об’єктів з випуску побут. техніки; інформ.-обчисл. центрів, систем автоматиз. проектування та керування виробництвом; допоміж. енергет. і природоохорон. споруд (компресорні, котельні, трансформаторні підстанції, дизель-електростанції, очисні споруди та ін.); заг.-завод. транспорту, автоматизації вантажно-розвантажув. робіт. Інститут вирішує завдання комплекс. проектування адм. споруд, житл. будинків (багатоповерх. будинків та котеджів), готелів, лікарн. комплексів, офісів і спорт. споруд, моноліт. житл. комплексів у сукупності з проектуванням обладнання для цього. Осн. напрями н.-д. робіт інституту — вирішення проблем екології, ресурсозбереження та пром. санітарії на вироб. об’єктах. Інститут безпосередньо причетний до створення потужностей для виробництва авіац. техніки всіх ґатунків — пасажир. і військових літаків, вертольотів, авіац. двигунів та агрегатів. За проектами інституту створ. потужності для виробництва товарів широкого вжитку, устаткування для легкої та харчової промисловості. Розроблено комплексні проекти та робочу документацію для будівництва підприємств авіац. промисловості в Києві (АНТК ім. О. К. Антонова та Київ. авіац. завод «Авіант»), Запоріжжі (АТ «Мотор-Січ»), Харкові (Харківське державне авіаційне виробниче підприємство), Воронежі (АТ «ВАСО»), Ростові-на-Дону («Роствертол»), Таганрозі (Таганроз. авіаційний наук.-тех. комплекс ім. Г. Берієва), а також у Дніпропетровську, Одесі, Тбілісі та ін. Провід. спеціалістів інституту нагороджено Державна преміями СРСР та преміями РМ СРСР. В інституті розроблено технол. документацію з реконструкції заводу для виробництва літаків Ан-140 в Ірані. Від 1985 інститут очолює В. Силич.

В. Й. Ціпковський

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
1-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
2001
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
42352
Вплив статті на популяризацію знань:
29

Авіаційної промисловості Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут (Південдіпрондіавіапром) / В. Й. Ціпковський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42352

Aviatsiinoi promyslovosti Pivdennyi derzhavnyi proektno-konstruktorskyi ta naukovo-doslidnyi instytut (Pivdendiprondiaviaprom) / V. Y. Tsipkovskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001. – Available at : https://esu.com.ua/article-42352

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Ефіроолійних і лікарських рослин Інститут УААН
Наукові центри  |  Том 9  |  2009
О. А. Пехова

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору