ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Азовреле

«АЗОВРЕЛЕ́» – підприємство машинобудівної галузі. Розташ. у м. Маріуполь Донец. обл. Засн. у повоєн. період як вироб. майстерні, від 1964 – Жданов. філіал Донец. ВО «Електромагніт», від 1990 – нинішня назва. Директор – В. Тараш (від 1989). Форма власності – колективна. Спочатку підприємство виробляло переважно цвяхи, металочерепицю; від 1972 – спеціалізується на виробництві низьковольт. реле, зокрема тоді ж освоїло випуск проміж. універс. реле РПУ-2, а у серед. 80-х рр. – серію РП-21. Від 1989 розпочато реконструкцію підприємства, створ. нові цехи: збиральний, інструментальний, енергомеханічний, кераміки, що сприяло зростанню об’єму виробництва реле. У 1994 на «А.» випущено першу партію міні-реле РЕП-31, яке у 20 разів легше від РПУ-2; освоєно виробництво перемикачів потужності ПМЕ-27 (на керам. основі) для побут. електроплит. Гол. їх споживач – «Азовмаш». Від 2000 підприємство виробляє чотириконфорні електроплити «Чайка» підвищ. комфортності і покращ. дизайну. Розпочато також випуск комплекту деталей для «Укрзалізниці» та ін. великих пром. підприємств: ізоляц. втулки, прокладки та ін. деталі залізнич. полотна. Крім того, «А.» виготовляє розетки захованої проводки, запасні частини до пральних машин, коробки для електропроводки, цвяхи, сітку «рабицю» та ін. 2000 реалізовано продукції на суму 2,8 млн грн, що в 3,6 разів більше, ніж у 1999, з прибутком 190 тис. грн. Продукція «А.» експортується в Росію та Білорусь. Підпр-во сплачує 80 % вартості комунал послуг гуртожитку для інвалідів, надає допомогу школі-інтернату для дітей з вадами слуху; має на березі Азов. м. пансіонат на 36 місць, два продукт. магазини та кафе.

В. І. Гуржі

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Азовреле / В. І. Гуржі // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42770. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42770

Кількість переглядів цього року:

2

Схожі статті

Дніпропрес
Підприємcтва  | Том 8 | 2008
Г. М. Кононенко
Житомирський завод Вібросепаратор
Підприємcтва  | Том 9 | 2009
Н. Г. Морванюк

Нагору