ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Антарктика

АНТА́РКТИКА (від грец. ἀνταρκτικός – розташ. супроти Арктики) – південна полярна область навколо Південного географічного полюса, охоплює материк Антарктиду й прилеглі частини Тихого, Атлантичного та Індійського океанів з островами. Фіз.-геогр. межею А. є антаркт. конвергенція – зона сходження пд. холодних поверхн. вод з теплішими пн. водами, яка проходить по 50°–60° пд. широти. Пл. А. в цих межах – бл. 52,5 млн км2. А. лежить у межах антаркт. і субантаркт. поясів. Клімат її визначається положенням А. у високих широтах, взаємодією циклонічного поясу над океаном з антициклоном над континентом і т. зв. циркумполярним вихором навколо А. Циркуляція атмосфери в антаркт. обл. зумовлює систему циркуляції океану: у пн. частині А. існує потужна Антаркт. течія, у пд. (уздовж континенту) – система колових циклон. течій. Т-ра поверхневих вод А. коливається в межах від –1,8 °С до +2 °С взимку і від +2 °С до +3,5 °С влітку, солоність бл. 34 ‰. Води А. багаті на органічне життя. Тварин. і рослин. світ становить окрему Антаркт. біогеогр. область, типовими представниками фауни є пінгвіни, альбатроси, чайки і крачки, 4 види тюленів-ендеміків. Відповідно до міжнар.-правового статусу А. перебуває в заг. і рівному користуванні всіх держав світу; на неї не поширюється будь-чий територ. суверенітет. Міжнар.-правовий режим А. визначає Договір про А., підписаний 1 грудня 1959 (набрав чинності 23 червня 1961) низкою держав, зокрема й СРСР. Договір проголошує демілітаризацію А. і «заморожує» територіальні претензії. Зона дії Договору – на Пд. від 60° пд. широти. Її простір можна використовувати лише в мирних цілях. Договір закріпив принцип свободи наук. досліджень і співпраці. А. не перебуває під міжнар. керуванням. Держави-учасниці лише здійснюють взаємні консультації та обмін інформацією з питань А. Від 1992 Україна є державою-учасницею Договору про А. з неконсультатив. статусом. 2001 вона приєдналася до Мадрид. протоколу про охорону довкілля Договору про А. Найближ. часом Україна має можливість отримати консультатив. статус держави-учасниці Договору про А.

Літ.: Атлас Антарктики. Т. 1, 2. Москва; Ленинград, 1966–69; Щербань М. І. Серед вічної криги. К., 1968; Трешников А. Ф. Циркуляция вод и дрейф льдов Южного океана // Основные проблемы океанологии. Москва, 1968; Слевич С. Б. Антарктика в современном мире. Москва, 1985.

Г. П. Міліневський

Рекомендована література

  1. Атлас Антарктики. Т. 1, 2. Москва; Ленинград, 1966–69;
  2. Щербань М. І. Серед вічної криги. К., 1968;
  3. Трешников А. Ф. Циркуляция вод и дрейф льдов Южного океана // Основные проблемы океанологии. Москва, 1968;
  4. Слевич С. Б. Антарктика в современном мире. Москва, 1985.

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Антарктика / Г. П. Міліневський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42864

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42864

Кількість переглядів цього року:

34

Схожі статті

Color and rhyme
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2014
Д. О. Горбачов
Полтавський скарб
Світ-суспільство-культура  | 2023
О. Б. Супруненко
Веселка
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
Л. І. Саєнко

Нагору