ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Арагоніт

АРАГОНІ́Т – мінерал класу карбонатів. За хім. складом аналог кальциту. Ca[CO3]. Сингонія ромбічна. Назва походить від місцевості Арагонія (Іспанія), де був уперше встановлений. Агрегати представлені гребінчастими, радіально-променевими та зірчастими зростками індивідів. Колір А. білий, жовтувато-білий, рідше – світло-зелений, фіолетовий і сірий. Окремі кристали безбарвні та прозорі. Блиск скляний, на зламі жирний. Твердість 3,5–4. Крихкий. Питома вага 2,9–3,0. Нестабільний при звичай. т-рах і з часом, за наявності розчинників, переходить у кальцит. Належить до найбільш низькотемператур. гідротермал. утворень (напр., «гороховий камінь» карловарських джерел Чехії), а також до екзоген. утворень зон вивітрювання багатих на кальцій гір. порід. А. входить до складу перламутр. шару черепашок багатьох сучас. молюсків. В Україні є в рудних родовищах Донбасу, Закарпаття, Криму, в межах УЩ.

А. Я. Радзивілл

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Арагоніт / А. Я. Радзивілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-43153

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2001

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

43153

Кількість переглядів цього року:

44

Схожі статті

Луганськцивільпроект
Світ-суспільство-культура  | Том 18 | 2017
А. В. Бадер, О. А. Забудкова
Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Світ-суспільство-культура  | Том 22 | 2020
О. В. Горностай
Кіш
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
М. І. Зимомря, І. М. Зимомря

Нагору