ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Астрономічні товариства

АСТРОНОМІ́ЧНІ ТОВАРИ́СТВА – об’єднання астрономів-професіоналів та астрономів-аматорів з метою координації зусиль у розв’язанні найважливіших проблем астрономії й астрофізики. Сприяють виконанню спільних спостережних програм і дослідж., публікації результатів, підтримують освітню діяльність, організацію симпозіумів та виставок. Існує понад 100 нац. і міжнар. профес. астроном. об’єднань, найстаріше – Королівське астроном. товариство (Велика Британія), засн. 1820. У 2-й пол. 19 ст. такі об’єднання з’явилися в Німеччині (1863), Франції (1887), Канаді (1890), Австралії (1892) та Бельгії (1895). Найавторитетнішим нині є Астроном. товариство країн Тихоокеан. регіону (1889) й Амер. астроном. товариство (1897). На поч. 20 ст. А. т. з’явилися в Японії, Новій Зеландії, Пд.-Афр. Республіці, багатьох європ. країнах та Арґентині. У СРСР було Всесоюзне астроном.-геодез. товариство, яке мало своє відділ. в Україні. Одним із найдавніших міжнар. об’єднань астрономів є Міжнар. астроном. союз (МАС), засн. 1919 на Установ. асамблеї в Брюсселі. Гол. метою МАС є сприяння розширенню зв’язків між астрономами різних країн. МАС – єдиний міжнар. наук. союз, у якому разом із колект. членством зберігається індивідуальне. 1999 об’єднував 8328 членів, що представляли 88 країн світу; 66 країн є колективними та асоційов. чл. МАС. Раз на 3 р. проводяться Ген. асамблеї МАС, під час яких відбуваються наук. форуми з актуал. астроном. проблем та зустрічі з питань подальшої організац. діяльності МАС. У 1990 на регіон. конф. МАС у Давосі (Швейцарія) створено Європ. астроном. товариство (ЄАТ), покликане сприяти консолідації зусиль міжнар. спільноти для проведення астроном. досліджень з використанням унікального устаткування, які нац. наук. астроном. установи не можуть виконати через брак коштів. ЄАТ здійснює взаємообмін студентів і молодих науковців та публікує матеріали європ. конференцій. Усі країни Європи є чл. ЄАТ, яке щороку проводить з’їзди європ. астрономів, поєднуючи їх зі з’їздами нац. А. т. Від 1991 в Україні діє Укр. астроном. асоц., яка репрезентує Україну в ЄАТ і МАС.

І. Б. Вавилова, Я. С. Яцків

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

І. Б. Вавилова

Я. С. Яцків

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Астрономічні товариства / І. Б. Вавилова, Я. С. Яцків // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-44544

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ

44544

Кількість переглядівдані щодо перегляду сторінок на сайті збираються від початку 2024 року

20

Схожі статті

Електрозварювання Інститут ім. Є. Патона НАНУ
Наукові центри  |  Том 9  |  2024
С. І. Кучук-Яценко
Органічної хімії Інститут НАНУ
Наукові центри  |  Том 24  |  2024
М. В. Вовк
Загальної та неорганічної хімії інститут ім. В. Вернадського  НАНУ
Наукові центри  |  Том 10  |  2024
К. О. Каздобін

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору