ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Курортне

КУРО́РТНЕ – селище міського типу Феодосійської міської ради Автономної Республіки Крим. Підпорядк. Щебетов. селищ. раді. Знаходиться при впадінні р. Отузка в Чорне море, в примор. долині, оточеній гірськими масивами Карадаг (див. також Карадазький заповідник) і Ечкідаг, за 111 км від Сімферополя, за 36 км від залізнич. ст. Феодосія та за 3 км від смт Щебетовка. Долина та схили прилеглих гір укриті лісами, садами та виноградниками. Пл. 1,09 км2. За переписом насел. 2001, проживали 316 осіб (складає 77,6 % до 1989); станом на 2014 – 337 осіб; переважно росіяни. Є курорт. с-щем, звідси й походить назва. Історія К. тісно пов’язана з Щебетовкою. Тер. Отуз. долини заселена здавна. В урочищі Чалка досліджено поселення епох неоліту та бронзи, а на Ка­радазі знайдено кремінні знаряддя періоду міді. На пд. околиці Щебетовки збереглися за­лишки середньовіч. фортеці. Руї­ни середньовіч. церкви візант. стилю серед скель свідчать про існування тут у 8–10 ст. грец. поселення. На околицях сучас. К. на узгір’ї Кордон-Оба виявлено археол. шари ґенуез. періоду, зокрема розкопані залишки оборон. стін і храму 13–15 ст. Низка дослідників стверджує, що ґенуез. поселення занепало наприкінці 15 ст. унаслідок загострення відносин між Ґе­­нуєю та Крим. ханством. Насел. пункт Отузи (у перекладі з татар. – «тридцять») уперше згадано у ґенуез. джерелах 1461. На поч. 19 ст. в Отузах, які складалися з Верхніх (нині Щебетов­ка) та Нижніх (нині К.), нараховувалося 40 дворів і мешкало 172 особи. Насел. переважно займалося вівчарством і конярством, а також садівництвом і виноградарством. Із приєднанням Криму до Рос. імперії частину земель передано поміщиці Олександровій, а на поч. 19 ст. великі земел. наділи в Отуз. долині стали власністю генерал-майора Бакарюкова. У 1-й пол. 1865 у с. Отузи Тарактас. волості Феодос. пов. проживало 433 особи. На поч. 20 ст. курорт, який тут виник, почали називати Нижні (або Приморські) Отузи. Під час воєн. дій 1918–20 влада неодноразово змінювалася. 1935 у Нижніх Отузах було декілька дач і будинок відпочинку. Від листопада 1941 до квітня 1944 – під нім.-фашист. окупацією. 1945 під час масових перейменувань тутеш. курорт отримав назву Кримське Примор’є. Згодом – с. К. Від 1978 – смт. 1979 проживало бл. 1 тис. осіб. У березні 2014 у складі АР Крим анексовано РФ. Нині функціонує значна кількість пансіонатів і баз відпочинку. Від поч. 20 ст. веде свою історію Ка­радаз. відділ. Біології південних морів Інституту НАНУ. Є фельд­шер.-акушер. пункт.

А. В. Діденко

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Курортне / А. В. Діденко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-52031

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

52031

Кількість переглядів цього року:

5

Схожі статті

Гусятинський район
Населені пункти  | Том 6 | 2006
О. В. Гофман
Кременчуцький район
Населені пункти  | Том 15 | 2014
С. В. Коваленко, Ю. О. Нагорний
Красноградський район
Населені пункти  | Том 15 | 2014
В. В. Щепіна

Нагору