ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Лавсоніт

ЛАВСОНІ́Т – рідкісний мінерал, водний алюмосилікат кальцію і алюмінію острівної будови. Названий на честь шотланд. і амер. мінералога А.-К. Лавсона. Л. уперше виділив і описав 1895 англ. і амер. мінералог Ф.-Л. Рансоме. Формула: за Є. Лазаренком – CaAl2[(OH)2|Si2O7]·H2O; за амер. петрографом і геохіміком К. Фре­єм – 4[CaAl2Si2O7(OH)2·H2O]. Міс­­тить (у %): CaO – 17,77; Al2O3 – 32,69; SiO2 – 38,09; H2O – 11,45. Має ромбічну сингонію; форми виділення: кристали таблитчас­ті та призматичні, волокнисті агре­гати. Густина 3,09; твердість 6,5–8,0. Колір ясно-блакитний до безбарвного; блиск скляний до масного; напівпрозорий; рис­ка біла. Проявляється у вигляді зерен у метаморфіч. породах; є продуктом зміни анортиту в габро та діоритах, а також другоряд. мінералом у деяких сланцях і ґнейсах, іноді трапляється разом з глаукофаном; асоціює з пумпеліїтом або ним заміщується. Гол. знахідки: у штатах Вашинґтон і Каліфорнія (США), на о-вах Сулавесі (Індонезія) та Корсика (Франція), франц. і італ. тер. Альп, у горах Канто (Японія) та побл. м. Тевсенлі (Туреччина). Виявлено й в Україні.

В. С. Білецький, В. І. Павлишин

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лавсоніт / В. С. Білецький, В. І. Павлишин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-52828

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

52828

Схожі статті

Золотий колос
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
В. А. Передирій
Довгий
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
М. Ф. Бойко
Миколая святого костел
Світ-суспільство-культура  | Том 20 | 2018
О. О. Крижановська

Нагору