Королеве І
КОРОЛЕ́ВЕ І — багатошарова пам’ятка. Відкрив 1974 і досліджував до 1991 В. Гладилін у каменедобувному кар’єрі на лівому березі р. Тиса побл. селища Королеве Виноградівського р-ну Закарпатської обл. Пов’язана із четвертинними відкладами, що перекривають андезито-базальти Бейвару і Гострого Верху — сусідніх вершин Вигорлато-Гутинського хребта. У 12-ти м товщі покривних суглинків зафіксовано до 14-ти рівнів залягання артефактів. Основна використовувана сировина — місцеві андезити, а також кварцити, кремені, сланці, обсидіани. Найбільш ранні (нижньопалеолітичні) рівні датовано від 1 млн до 400 тис р. тому. Вони містять архаїчні знаряддя типу чоперів, проторубил, рубил та ін. Пізніші (середньопалеолітичні) рівні охоплюють проміжок часу від 250-ти до 60-ти тис. р. тому (культурно-хронологічні комплекси 5-б, -а, 4-а, 4, 3, 2-б, 2-а, 2). За наявністю специфічних типів знарядь і застосовуваних технологій ці матеріали відносять до левалуа-мустьє та двох різновидів мікоку.
У 2024 науковцям вдалося уточнити вік знайдених тут раніше знарядь праці — їм 1,4 млн років, що робить відповідні артефакти найдавнішими на території Європи слідами людини. До цього такими вважали предмети, знайдені в Іспанії та Франції (їм 1,1–1,2 млн років).
Рекомендована література
- Гладилин В. Н. Ранний палеолит // Археология Укр. СССР. Т. 1. К., 1985;
- Кулаковская Л. В. Мустьерские культуры Карпатского бассейна. 1989;
- Гладилин В. Н., Ситливый В. И. Ашель Центральной Европы. К., 1990;
- Степанчук В. Н. Нижний и средний палеолит Украины. Чц., 2006;
- R. Garba, V. Usyk, L. Ylä-Mella, et al. East-to-west human dispersal into Europe 1.4 million years ago // Nature. 2024, Mar. 06.