ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Окрема Башкирська кавалерійська бригада

ОКРЕ́МА БАШКИ́РСЬКА КАВАЛЕРІ́ЙСЬКА БРИГА́ДА Сформована у квітні–червні 1919 на базі 1-го Башкир. кавалерій. полку Башкир. корпусу спочатку в складі білогвард. військ, від кінця серпня – у складі Червоної армії (комдив М. Муртазін). Протягом липня–жовтня 1919 воювала на Сх. та Урал. фронтах, у травні–серпні 1920 брала участь у наступі Пд.-Зх. фронту (зокрема у Київ. і Рівно-Дубен. наступал. операціях) проти польс. військ від р-ну м. Ніжин (нині Черніг. обл.) і далі на Захід. У вересні–жовтні 1920 відходила через Берестечко–Демидівку–Дубно–Ізяслав–Городище–Полонне–Миропіль–Авратин. Після перемир’я з Польщею (18 жовтня 1920) бригаду переведено у р-н м. Бердичів (нині Житомир. обл.). У листопаді 1920 вона брала участь у боях із частинами Армії УНР побл. м. Літин (нині Вінн. обл.); у січні–лютому 1921 – у вилученні продовольства у насел. і боротьбі проти повстанців у Літин., Вінн. і Брацлав. пов. Поділ. губ. У березні 1921 побл. м. Кам’янець-Подільський (нині Хмельн. обл.) її особовий склад розформовано і передано до 12-ї прикордон. дивізії. Ескадрони колиш. бригади розмістили для охорони кордону з Польщею і Румунією побл. м. Кам’янець-По­дільський, Могилів-Подільський (нині Вінн. обл.), Рибниця, Тирасполь (нині обидва – Молдова). У листопаді 1921 ці ескадрони передано до складу 2-ї дивізії Червоного козацтва.

Літ.: Горбатов А. В. Годы и войны. Мос­ква, 1965; Камалова Г. Х. Отдельная Башкирская кавалерийская бригада на фронтах гражданской войны. Уфа, 1972; Мур­­тазин М. Л. Башкирия и башкирские войска в гражданскую войну. Москва, 2007.

А. М. Авраменко

Рекомендована література

  1. Горбатов А. В. Годы и войны. Мос­ква, 1965;
  2. Камалова Г. Х. Отдельная Башкирская кавалерийская бригада на фронтах гражданской войны. Уфа, 1972;
  3. Мур­­тазин М. Л. Башкирия и башкирские войска в гражданскую войну. Москва, 2007.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Окрема Башкирська кавалерійська бригада / А. М. Авраменко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-76179

Том ЕСУ:

24-й

Дата виходу друком тому:

2022

Дата останньої редакції статті:

2022

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

76179

Кількість переглядів цього року:

12

Схожі статті

Китаєвський
Людина  |  Том 13 | 2013
О. Л. Ільїн, Н. Г. Марчук
Тягнибіда
Людина  | 2023
Д. Є. Макаренко
Кун
Людина  | Том 16 | 2016
Г. П. Герасимова

Нагору