ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Оксамитова революція

«ОКСАМИ́ТОВА РЕВОЛЮ́ЦІЯ» — термін, яким позначають ненасильницьке повалення наявного політичного режиму. Випадки ненасильницького спротиву відомі приблизно від 494 р. до н. е., коли плебеї позбавили своєї підтримки господарів-патриціїв. Ненасильницьку боротьбу застосовували у різні епохи народи не тільки Європи, а й Азії, Африки, Північної і Південної Америки, островів Тихого океану. У Франції похід жінок на Версаль 1789, який очолила куртизанка Теруань де Мерикур, призвів до фактичного падіння монархії, а за 3 р. — до її юридичного скасування.

Назва «оксамитова революція» набула широкого вжитку після того, як її застосували для характеристики мирного процесу зміни політичного режиму в Чехословаччині наприкінці 1980-х рр. Відтоді цей термін використовували й до ін. центр.- і сх.-європ. країн, де наприкінці 1980-х — на поч. 1990-х рр. відбувся безкровний перехід від соціалістичної системи до ліберальної демократії, пізніше — для позначення ненасильницьких змін політичних режимів у різних частинах світу. Також вживають синонім — «кольорові революції».

Основним засобом здійснення «О. р.» є суспільна непокора, що може створити умови для мирного завершення політ. протистояння між чинною владою та опозицією. У посткомуністичних країнах непокора комуністичним партіям набула організованих форм і виявлялася у форматі суспільно-масових рухів або профспілок, опозиційних до комуніст. влади. Основними методами «О. р.» є політичні, психологічні, економічні та ін., які використовує населення і опозиційні до влади політики; умовою успішності — дотримання державною владою принципів поваги до свободи слова та зібрань, недопустимості застосування насилля стосовно тих, хто не здійснює насильницької агресії.

Зазвичай «О. р.» стає можливою в процесі демократичного транзиту в країні, коли влада добровільно відмовляється від тоталітарних або автократичних методів правління, одержавлення економіки, оскільки не в змозі протистояти масштабній опозиції. «О. р.» здійснюють у формі розгортання масових суспільно-політичних рухів на зразок профспілки «Soli­darność» у Польщі чи громад.-політичної організації «Sąjūdis» («Рух») у Литві. Лідером з-поміж усіх посткомуністичних країн за чисельністю і мас­штабами впливу була польс. «So­li­darność» (створ. 1980), що на момент «О. р.» 1989 об’єднувала бл. 10 млн поляків.

Початком «О. р.» переважно стають мирні вуличні протести неозброєних громадян. При цьому організатори залучають до дій достатню кількість людей, концентрують їх у певних точках міського простору та утримують протягом необхідного часу, висувають вимоги до уряду, часто в ультимативній формі, застосовують політ. гасла, здатні впливати на свідомість і духовну сферу людини, давати поштовх багатоплановому ланцюговому процесу масової мобілізації, що має кумулятивний ефект. Пробуджене словом почуття у свою чергу пробуджує хід думок, викликаний цим словом, а в уяві виникають відповідні образи. У випадку «О. р.» це образи свободи, покращення соціально-економічних умов, державної незалежності тощо, зокрема у випадку центрально- і східноєвропейських країн виходу зі складу соціалістичного блоку (див. Варшавський договір). Див. також Помаранчева революція.

Успіх «О. р.» частково забезпечує і сприятлива міжнародна обстановка. Їхнім завершенням вважають мирну передачу влади з рук правлячого класу до рук опозиції при масовому схваленні цієї процедури населенням з наступним проведенням виборів на плюралістичній основі. Ритуалу передавання влади можуть передувати політичної консультації, «круг­лі столи» тощо. Хоча «О. р.» досить тривалий у часі процес (у центрально- і східноєвропейських країнах — десятиріччя), це подія, що означає масові мирні акти протесту, які згодом переростають у мирну революцію і завершуються мирним поваленням або ж самовідмовою від влади комуністичних партій.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2022
Том ЕСУ:
24
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Політика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
76192
Вплив статті на популяризацію знань:
881
Бібліографічний опис:

Оксамитова революція / Г. І. Зеленько // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-76192.

Oksamytova revoliutsiia / H. I. Zelenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. – Available at: https://esu.com.ua/article-76192.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору