ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Патології хребта та суглобів Інститут імені М. Ситенка НАМНУ

ПАТОЛО́ГІЇ ХРЕБТА́ ТА СУГЛО́БІВ Інститут імені М. Ситенка НАМНУ

Заснований 1907 у Харкові як Медико-механічний iнститут; 1920 перейменований у 1-й державний Український медико-механічний інститут та підпорядкований Народному комісаріату охорони здоров’я; від 1925 — Український клінічний інститут ортопедiї та травматологiї. 1940 присвоєно iм’я М. Ситенка (директор 1926—40). У 1941 Інститут реорганiзовано в евакошпиталь № 3348 i передислоковано до м. Новосибiрськ (РФ). 1943 повернено до Харкова, відтоді мав назву Український НДІ ортопедії та травматології; від 1965 — Харкiвський інститут протезування, ортопедiї i травматологiї, від 1974 — Харківський інститут ортопедії та травматології (відділ протезування і протезобудування передано Українському центральному НДІ експертизи працездатності та організації праці інвалідів). 2000 увійшов до структури НАМНУ та отримав сучасну назву. В Інституті — 15 наукових (відділи патології суглобів, патології хребта та суглобів дитячого віку, інструментальної та малоінвазивної хірургії хребта, захворювань та пошкоджень хребта, травматології опорно-рухової системи, кісткової онкології, анестезіології та інтенсивної терапії, консервативного лікування та клінічних випробувань, лабораторної діагностики та імунології, трансплантології та експериментального моделювання з експериментально-біологічною клінікою, функціональної діагностики і патофізіології, науково-медичної інформації, лабораторії морфології сполучної тканини, біомеханіки, ортезування та біоматеріалів) та 13 клінічних (відділення ортопедичної артрології та ендопротезування, дитячої ортопедії, вертебрології, невідкладної травматології та відновної хірургії, анестезіології та інтенсивної терапії, екстреної травматологічної допомоги, фізіотерапії, трансплантології системи опори та руху, переливання крові, відновного лікування, рентґенвідділення, лабораторія клінічної діагностики, консультативно-діагностичне відділення) підрозділів. В останні роки розпочало діяльність відділення бойової травми, основне завдання якого — надання допомоги особам з вогнепальними пошкодженнями опорно-рухової системи. В Інституті працюють понад 500 наукових співробітників, з них 22 доктори, 50 кандидатів наук, 7 професорів, 4 заслужених діячі науки і техніки, 2 лауреати Державної премії України у галузі науки і техніки. Серед відомих учених — М. Андрусон, Б. Бабич, Л. Горидова, Г. Ґрунтовський, К. Єленевський, Ю. Колонтай, О. Корж, О. Котов, М. Кулiш, Є. Лисицький, В. Маколінець, В. Маркс, О. Недригайлова, Л. Нiколаєв, М. Новаченко, Є. Панков, О. Продан, Т. Ревенко, О. Скоблiн, Р. Талишинський, В. Трубніков, В. Філіпенко, В. Чаклiн, Б. Шкуров, Д. Яременко.

Основними напрямами наукової діяльності є експериментально-теоретичні дослідження з проблем лікування патологій хребта, ортопедичної артрології й ендопротезування, ортопедичної онкології, травматології хребта та суглобів. Науковці Інституту розвивають нові перспективні технології оперативного і консервативного лікування хворих з патологіями хребта, зокрема застосування так званих динамічних фіксаторів, способи черезшкірної денервації дуговідросткових суглобів при спондилоартрозі, малоінвазивного хірургічного лікування хворих на остеохондроз, з компресійними переломами хребців при остеопорозі; вивчають питання використання клітинної терапії, трансплантації аутологічних клітин ушкодженого міжхребцевого диска, причини та процес розвитку транзиторного поперекового болю, вплив паравертебральних м’язів на результати спондилодезу. Співробітниками розроблено імплантати з гідроксилапатитної та корундової кераміки для заміщення дефектів уражених хребців і кісток, систему корекції деформації скелета у дітей та дорослих; сконструйовано і впроваджено у медичну практику корсет для лікування сколіозу, полісегментарні конструкції для фіксації хребта у дітей, які «зростають» разом із пацієнтом; обґрунтовано модульні системи ендопротезів для лікування злоякісних кісткових пухлин. В Інституті проводять реконструктивно-відновні операції при тяжких наслідках травм і захворюваннях таза, ендопротезування сучасними конструкціями ендопротезів кульшового, колінного, плечового і ліктьового суглобів. Від 1927 видає журнал «Ортопедія, травматологія та протезування». Директори: К. Веґнер (1907—26), М. Корж (1996-2023), від 2023 – С. Бондаренко в. о. директора.

В. О. Танькут, І. В. Голубєва, М. Д. Рикун

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Патології хребта та суглобів Інститут імені М. Ситенка НАМНУ / В. О. Танькут, І. В. Голубєва, М. Д. Рикун // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-879235. – Останнє поновлення : 30 січ. 2024.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2023

Дата останньої редакції статті:

2024-01-30

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Медицина і здоровʼя

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

879235

Кількість переглядів цього року:

8

Схожі статті

Баротерапія
Медицина і здоровʼя  | Том 2 | 2003
Ю. В. Рум’янцев
Патології крові та трансфузійної медицини Інститут НАМНУ
Медицина і здоровʼя  | 2024
О. В. Стасишин
Біологічні стимулятори
Медицина і здоровʼя  | Том 3 | 2004
М. М. Хомляк

Нагору