ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Правні поради

«ПРАВНІ́ ПОРА́ДИ» — місячник. Видавали 1932—34 в м. Коломия (нині Івано-Франківської обл.) наприкінці кожного місяця. У перші роки редагувала колегія, 1934 — видавець і відповідальний за редагування І. Волошин. Головне завдання редакції — знайомити громадян із законами, а також із правами й обов’язками; доповнювати та розширювати правові знання читачів, попереджувати правопорушення; виховувати в людей почуття впевненості й рішучості у відстоюванні правових основ громадянства. Науково-популярні публікації про конституцію як гарант прав людини, право в історичному аспекті, про поняття та історію заснування т. зв. школи природного права, добірки різножанрових матеріалів стосовно цивільного й кримінального права спрямовувалися на прищеплення правових знань і розширення світогляду українського громадянства. Подавали виклади й роз’яснення нових цивільних законів, кримінальних кодексів, розпоряджень і постанов президента Речі Посполитої і міністерств, детально розглядали скарбове, екзекуційне, спадкове і векселеве право, а також нове будівельне право для села, права каменярів (рубрики «Правничі новинки», «Правнича енциклопедія»). Широко висвітлювали різні пільги (переважно податкові та рільничі), вміщували матеріали про інвалідські та дяківські ренти, правні поради господарського характеру. Друкували публікації про міждержавні угоди та «полюбовні» суди, інформацію про найбільш цікаві та важливі факти й випадки з українського й світового життя (рубрика «Ріжні цікавости»). У рубриках «Астрольогічний куток», «Філософічний куток», «Правничий гумор» вміщували астрологічні передбачення, гороскопи, загадки, народний гумор. Важливе місце на сторінках місячника займали повідомлення про нові місцеві видання. Остання сторінка традиційно містила різні оголошення й повідомлення. Часопис видавали нерегулярно. Через матеріальні труднощі 1933 не вийшли з друку числа 3—7, а від вересня випуск припинено; відновлено лише на два місяці в червні 1934.

Літ.: Нова газета // Нове село. 1932. Ч. 29; Б. Р. Українські видавництва і періодичні видання в Коломиї в 1865—1939 рр. // Коломия й Коломийщина: Зб. споминів і статей про недавнє минуле. Філадельфія, 1988; Животко А. Історія української преси. Мюнхен, 1989—90; Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Коломиї (1865—1994 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж. Л., 1996.

М. М. Романюк, М. В. Галушко

Рекомендована література

  1. Нова газета // Нове село. 1932. Ч. 29;
  2. Б. Р. Українські видавництва і періодичні видання в Коломиї в 1865—1939 рр. // Коломия й Коломийщина: Зб. споминів і статей про недавнє минуле. Філадельфія, 1988;
  3. Животко А. Історія української преси. Мюнхен, 1989—90;
  4. Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Коломиї (1865—1994 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж. Л., 1996.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Правні поради / М. М. Романюк, М. В. Галушко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-884284

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2024

Дата останньої редакції статті:

2024-06-19

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

884284

Кількість переглядів цього року:

1

Схожі статті

Бордуляк
Людина  |  Том 3 | 2004
Л. С. Дем’янівська
Качор
Людина  | Том 12 | 2012
С. Д. Гелей
Енциклопедія
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2021
Я. Д. Ісаєвич, М. Г. Железняк, Р. Сенькусь

Нагору