ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Плай

«ПЛАЙ» — учнівський багатотиражний журнал. Видавала «Шкільна громада» Української державної гімназії 1931—34 в м. Коломия, нині Івано-Франківської обл. Усього надруковано на гектографі 15 чисел (деякі з них подвійні), що мали 24 сторінки. «П.» отримував невеликі дотації від шкільної кооперативи та батьківського гуртка. Ймовірно, що дирекція гімназії не була зацікавлена в утриманні журналу. У першому навчальному році текст писали від руки фіолетовим чорнилом і відбивали на гектографі. Дописувачами були переважно учні різних класів, що висвітлювали життя гімназії; вміщували також учнівські нариси, переклади тощо. Так, ч. 2 (14) починається з опису похорону професора гімназії І. Сатурського. Далі — невелика публікація до 120-х роковин від дня народження Т. Шевченка, провідною ідеєю якої є любов поета до України. У журналі подали нарис про село на Гуцульщині, опис обрядів і звичаїв на Поділлі, розглядали питання українського правопису в контексті гасла І. Огієнка «для одного народу один правопис», давали завдання гімназистам під час канікул збирати народний фольклор та вироби народного мистецтва. У розділі «Хроніка» інформували про роботу гуртків і товариств, спортивні змагання та культурну роботу в навчальному закладі. Загалом мова «Плаю» вкрай примітивна, навіть із урахуванням мовної специфіки Покуття, бо правопис І. Огієнка тільки почав доходити до коломийських шкіл. Заголовна ілюстрація — гуцул з трембітою на тлі гір — авторства В. Симовича. Відповідальний редактор — Ю. Ковалів, редактори: Б. Мигаль та І. Майданський.

Літ.: Б. Р. Українські видавництва і періодичні видання в Коломиї в 1865—1939 рр. // Коломия й Коломийщина: Зб. споминів і статей про недавнє минуле. Філадельфія, 1988; Мигаль Б. «Плай» — журнал української гімназії в Коломиї // Там само; Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Коломиї (1865—1994 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж. Л., 1996.

М. М. Романюк, М. В. Галушко

Рекомендована література

  1. Б. Р. Українські видавництва і періодичні видання в Коломиї в 1865—1939 рр. // Коломия й Коломийщина: Зб. споминів і статей про недавнє минуле. Філадельфія, 1988;
  2. Мигаль Б. «Плай» — журнал української гімназії в Коломиї // Там само;
  3. Романюк М. М., Галушко М. В. Українські часописи Коломиї (1865—1994 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж. Л., 1996.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Плай / М. М. Романюк, М. В. Галушко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-884310

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2024

Дата останньої редакції статті:

2024-06-19

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

884310

Кількість переглядів цього року:

1

Схожі статті

Літопис Бойківщини
Періодика  | Том 17 | 2016
О. Р. Дроздовська
Молодий націоналіст
Періодика  | Том 21 | 2019
Ю. Д. Зайцев
Колосок
Періодика  | Том 14 | 2014
Е. І. Огар

Нагору