ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Коваль Роман-Іван

КОВА́ЛЬ Роман-Іван (12. 10. 1922, с. Башня Любачів. пов., нині Польща — 30. 12. 2004, м. Вінніпеґ, провінція Манітоба, Канада) — живописець, скульптор і графік. Навч. у Львів. інституті прикладного та декоративного мистецтва (1942–43), приват. школах у Берхтесґадені (Німеччина, 1945–48; викл. М. Гоцій, Е. Козак, С. Литвиненко) і Мюнхені. Від 1948 — у Канаді. Учасник худож. виставок. Працював у вінніпез. фірмах декор. мистецтва, оформляв вітрини унiвермагу «Hudson’s Bay Company» у Вiннiпезi. На творчій роботі. Основні галузі — сакрал. (ікони, вітражі, мозаїки), монум.-декор. мистецтво, скульптура, кераміка. Площинністю, рисунком і одухотвореним виглядом святих роботи К. нагадують візант. стиль. У станк. живописі створив фігурат. і абстрактні композиції (пейзажі, портрети). Спільно із С. Гординським виконав іконостас, спроектував напрестол. кіот і свічники для митрополичої кафедри св. Володимира й Ольги УГКЦ у Вiннiпезi; бронз. плити-барельєфи єпископа Н. Будки й архієпископа В. Ладики, встановлені при вході до храму. У спiв-працi з арх. В. Денекoю оформив інтер’єри та екстер’єри кількох вінніпез. і зх.-канад. церков. 1988 Осередoк укр. культури та oсвiти у Вiннiпезi oрганiзував ретрoспективну виставку та видав каталoг йoгo твoрiв.

Додаткові відомості

Основні твори
мозаїка та вітражі для церков св. Покрови і св. Михаїла (також зображення Хресної дороги та іконостас), мозаїки для церкви Пресвятої Родини, розп’яття Христа для римо-катол. церкви, бл. 70-ти вітражів для церкви Воскресіння, мозаїки у каплиці сестер служебниць (усі — у Вінніпезі); 17 вітражів і живописне оформлення в церкві св. Духа у Манітобі, мозаїка для церкви Успіння в Альберті, вітражі у каплиці сестер служебниць, вітражі та мозаїки у православ. кафедрі св. Івана в Едмонтоні; у Вінніпезі — скульптурне зображення запряженого у віз вола; герб на Головпоштамті, пам’ятник жертвам голодомору 1932–33 в Україні «Мадонна в лещатах» (1984) бiля ратушi, барельєфи біля пам’ятника Т. Шевченку.

Рекомендована література

  1. Гуцалюк Л. Роман-Іван Коваль // ОМ. 2004. № 1;
  2. Розумний Я. Український митець жив і творив у Канаді (Пам’яті Романа-Івана Коваля) // Мист. обрії’2004: Альм. К., 2005. Вип. 7;
  3. Шкандрiй М. Мистецтвo Рoмана Кoваля // Захiдньo-канад. зб. Едмoнтoн, 2008. Ч. 5.

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2013
Том ЕСУ:
13
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
живописець
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
9165
Вплив статті на популяризацію знань:
67
Бібліографічний опис:

Коваль Роман-Іван / В. Попович, Р. Сенькусь // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2013. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-9165.

Koval Roman-Ivan / V. Popovych, R. Senkus // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2013. – Available at: https://esu.com.ua/article-9165.

Завантажити бібліографічний опис

Cтежка
Людина  |  2025
Р. Д. Бащенко, М. І. Гаврилюк
Євдокименко
Людина  |  Том 9  |  2009
О. Г. Добробоженко
Євдокимов
Людина  |  Том 9  |  2009
Р. Г. Клименко
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору