ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Карантин

КАРАНТИ́Н (італ. quarantena, від quaranta giorni — сорок днів) — комплекс обмежувальних медико-санітарних та адміністративних заходів, які запроваджують за встановленим законодавством порядком на певній території для запобігання поширенню інфекційних захворювань з осередку епідемії та ліквідації самого осередку. К. як протиепідем. захід уперше запроваджено у 14 ст. в Італії у зв’язку з поширенням чуми в Європі. Він полягав у забороні мор. суднам, що прибували з країн, у яких зафіксовано випадки захворювання, протягом 40 днів заходити в порти, висаджувати пасажирів та екіпажі, розвантажувати товари. У 15 ст. побл. Венеції організовано першу карантинну станцію з лазаретом для шпиталізації хворих з мор. суден під час К. У 18 ст. карантинні заходи застосовано у зв’язку з поширенням жовтої лихоманки, занесеної з Африки, 1817 — холери. 1944 Рада Адміністрації допомоги і відбудови при ООН ухвалила Міжнар. сан. конвенцію, яка поширила карантинні правила і на сухопутні кордони. Від 1948 питання К. вирішує ВООЗ, у складі якої функціонує Департамент епідем. захворювань і міжнар. К., що контролює дотримання правил К., інформує про появу та поширення карантин. хвороб — чуми, холери, жовтої лихоманки, висип. і поворот. тифів, сибірки, ящуру та ін. Карантинні заходи поділяють на мед.-сан. та адм.-санітарні. До перших належать опитування пасажирів та екіпажів, які прибувають із-за кордону, про стан здоров’я і наявність захворювань; огляд та дезінфекція транспорт. засобів, багажу і вантажу, за необхідності — дезінсекція, дератизація; мед. огляд хворих та тих, хто контактував з ними; ізоляція хворих на інфекц. хвороби, їхня обсервація. Час ізоляції, обсервації та лікар. нагляду залежить від тривалості інкубац. періоду карантин. хвороб. Для осіб, які виїжджають за кордон і в’їжджають у країну, обов’язковими є профілакт. щеплення проти карантин. хвороб. Адм.-сан. заходи передбачають можливість заборони в’їзду на певну територію та виїзду з неї, тимчас. закриття держ. кордону, встановлення особливих правил його перетину. Реалізують мед.-сан. карантинні заходи спец. сан.-карантинні підрозділи (відділи), створ. у пунктах пропуску через держ. кордон на автошляхах, у міжнар. аеропортах і мор. (річк.) портах, відкритих для міжнар. зв’язків. Ці підрозділи належать до структури відповід. СЕС. К. застосовують також сан. органи у межах країни. Напр., припинення приймання дітей у дит. заклади, якщо там з’являються випадки інфекц. захворювань. Такі заходи використовують у військ. частинах та ін. закритих колективах. В осередку епідемії карантин. хвороб у межах країни за організацію та проведення протиепідем. заходів відповідають надзвичайні протиепідем. комісії, створ. місц. органами влади. Їхні рішення є обов’язковими для населення, підприємств, установ та організацій незалежно від відомчого підпорядкування. За порушення правил К. винні особи несуть дисциплінарну, адм. або карну відповідальність.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2012
Том ЕСУ:
12
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Медицина і здоровʼя
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
9645
Вплив статті на популяризацію знань:
31
Бібліографічний опис:

Карантин / О. М. Ціборовський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2012. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-9645.

Karantyn / O. M. Tsiborovskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2012. – Available at: https://esu.com.ua/article-9645.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору