ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Костенко Володимир Полієвктович

КОСТЕ́НКО Володимир Полієвктович (08(20). 09. 1881, містечко Великі Будища, нині село Дикан. р-ну Полтав. обл. — 14. 01. 1956, Ленінград, нині С.-Пе­тербург) — фа­хівець у галузі кораблебудування. Син Полієвкта, брат Михайла По­лієвктовича, батько Михайла Во­лодимировича Костенків. Сталінcька премія (1950). Держ. нагоро­ди Рос. імперії та СРСР. Закін. Мор. інж. училище (м. Кронштадт, нині Ленінгр. обл., 1904). Від травня 1904 — пом. будівничого, від серпня — корабел. інж. броне­носця «Орел» (обладнав його си­стемою швидкого вирівнювання крену та диферента). Під час рос.-япон. вій­ни 1904–05 на бро­неносці у складі 2-ї тихо­океан. ескадри здійснив перехід на Да­лекий Схід і взяв участь у Цусім. бою, після поразки у якому потрапив у полон. 1906 повернувся у Росію. Відтоді — пом. будівничого броненосця «Андрій Перво­званний». 1907 відряджений у Велику Британію для нагляду за побудовою броненос. крейсера «Рюрік»; від 1908 — конструктор Мор. тех. комітету в С.-Петербур­зі. У березні 1910 заарешт., у лип­ні того ж року за звинувачен­нями у приналежності до партії есерів і причетності до підготов­ки замаху на Миколу ІІ засудж. до 6-ти р. каторги. За клопотанням О. Крилова та мор. міністра І. Григоровича 1911 помилуваний імператором. Від 1912 — нач. тех. суднобуд. контори Товариства Микол. заводів і верфей «Наваль», згодом — гол. інж. заводу «Наваль» (до 1917 під його керівництвом збудо­вано бл. 150 суден). Після Лютн. революції 1917 обраний місь­ким головою Миколаєва. Навес­ні 1918 з метою уникнути руйну­вань здав місто австро-нім. вій­ськам, однак після того, як не зміг придушити повстання робіт­ників на чолі з більшовиками, був за­арешт. окупац. владою. Звіль­нений на вимогу громадськості, переїхав до Одеси. Зі встановленням у Миколаєві рад. влади працював тех. кер. заводу «Наваль». 1922–24 — нач. упр. промисловості Вищої ради нар. господарства УСРР (Хар­ків); від 1924 — чл. правління з тех. частини «Судотресту» (Ленін­град). 27 грудня 1928 за­арешт., 9 червня 1929 засудж. до розстрілу, заміненого на 10 р. ув’яз­нення. 1931 звільнений. Від­то­ді — гол. інж. Держ. союз. про­ект. інституту-2 (Ленінград), що за­ймався реконструкцією старих і побудовою нових суднобуд. заводів. 25 лютого 1941 заарешт., звинувачений у шкідництві. У червні 1942 виправданий і понов­лений на роботі. Під його керівництвом розроблено проект відновлення суднобуд. заводів у Миколаєві. До­сліджував проблеми теорії суден, прогресивні методи судно­будування (побудова суден у сухих доках, великосекційне зби­рання тощо). Автор монографії «Теория корабля. Сопротивление воды движению судов» (1926), спогадів «На “Орле” в Цусиме: Воспоминания участника русско-японской войны 1904–05» (1955; обидві — Ленінград). Був прототипом інж. Васильєва у кн. О. Новикова-Прибоя «Цусима». У С.-Пе­тербурзі йому встановле­но мемор. дошку.

Рекомендована література

  1. Смирнов Г. В. Владимир Поли­евктович Костенко. Москва, 1995;
  2. Йо­го ж. Жизнь и деятельность кораблестроителя В. П. Костенко. С.-Пе­тер­бург, 2000.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
фа­хівець у галузі кораблебудування
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
3948
Вплив статті на популяризацію знань:
59
Бібліографічний опис:

Костенко Володимир Полієвктович / Р. В. Пилипчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-3948.

Kostenko Volodymyr Poliievktovych / R. V. Pylypchuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-3948.

Завантажити бібліографічний опис

Костюков
Людина  |  Том 14  |  2014
А. Ф. Мошнянський
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору