Євангельські християни — Енциклопедія Сучасної України

Євангельські християни

ЄВА́НГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯ́НИ – протестантська течія у християнстві. Ін. назва – євангелісти. Поширилася в Рос. імперії у 2-й пол. 19 ст. під назвою «редстокисти» (від імені протестант. проповідника з Англії лорда Г. Редстока, який 1874 прибув до С.-Петербурга за запрошенням вільнодум. аристократів, невдовол. позицією офіц. православ'я). Є. х. мали своїх прихильників переважно в аристократ. колах. Після того, як секту очолив відстав. полковник В. Пашков, прихильників течії називали пашковцями. Є. х. вели широку місіонер. діяльність, видавали 1875–86 часопис «Русский рабочий». 1909 на Всерос. з'їзді євангелістів утвор. Союз Є. х., що мав власну духовну ієрархією та Всерос. раду. Більшов. перевороту 1917 кер-во Є. х. протиставило реліг. «революцію духа». Лише 1923 на черг. з'їзді формально визнали рад. владу. У 30-х рр. прихильники руху зазнали репресій, діяльність Союзу Є. х. заборонено. 1944 Є. х. об'єдналися з баптистами у Церкву євангел. християн-баптистів (див. Євангельські християни-баптисти). Є. х. не мають істот. розходжень у віровченні з баптистами, серед особливостей – проповідування лише на основі Євангелія (звідси й назва течії), віра у спасіння всіх, хто вірить у спокутну жертву Христа. В Україні нині діє понад 70 громад Є. х.

Літ.: Грушевський М. С. З історії релігійної думки на Україні. Л., 1925; Степовик Д. Релігії, культи і секти світу. К., 1997; Ів.-Ф., 1998; 2002; Колодний А. Україна в її релігійних виявах. Л., 2005.

А. М. Колодний

Статтю оновлено: 2009

Покликання на статтю
А. М. Колодний . Євангельські християни // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=17269 (дата звернення: 22.10.2021)