Жаданівський Борис Петрович — Енциклопедія Сучасної України

Жаданівський Борис Петрович

ЖАДАНІ́ВСЬКИЙ Борис Петрович (28. 04(10. 05). 1885, Харків – 27. 04. 1918) – революційний діяч. Навч. у Полтав. кадет. корпусі, закін. Микол. військ.-інж. уч-ще. Від 1905 служив підпоручиком 5-го понтон. батальйону 3-ї сапер. бригади в Києві. 18 листопада (1 грудня) 1905 одна з рот цього батальйону відмовилася нести караул. службу, вимагаючи поліпшення харчування та заміни ком-ра. Обурені солдати на чолі з Ж. приєдналися до робітн. демонстрації, що відбувалася в місті. Демонстрацію розстріляли царські війська, пораненого Ж. врятувала євр. родина, після чого він переховувався на агроном. фермі Київ. політех. ін-ту. Місц. жителі видали Ж. поліції. 1906 військ.-окруж. суд засудив його до розстрілу, заміненого каторгою. Дорогою на каторгу зробив невдалу спробу втекти. Покарання відбував у Шліссельбур. фортеці, згодом – у Смолен., Орлов., Курс., а від кін. 1913 – Херсон. в’язницях. Тут він зустрічався і спілкувався з більшовиками, анархістами та есерами. Звільнений після Лютн. революції 1917 згідно з амністією, ухваленою міністром юстиції Тимчас. уряду О. Керенським, для лікування від туберкульозу переїхав до Криму. В листопаді 1917 вступив до РСДРП(б), був заст. голови Ялтин. ради робітн. депутатів і гол. ред. її друк. органу «Известия Совета рабочих депутатов». Навесні 1918, під час вступу австро-нім. військ на тер. УНР і в Крим, організував із комуністів, лівих есерів та анархістів особл. соціаліст. загін чисельністю в 150 осіб. У боях побл. Сімферополя загін був розгромлений нім. військами, а Ж. загинув.

Літ.: Генкин И. Революционер-подвижник – Б. П. Жадановский // Каторга и ссылка. 1925. № 3; Литвак Ю. С. Борис Петрович Жаданівський. К., 1962; Франко О. О. Життя в бою (документи про життя і революційну діяльність Б. П. Жаданівського) // Арх. України. 1975. № 5.

В. М. Волковинський

Статтю оновлено: 2009

Покликання на статтю
В. М. Волковинський . Жаданівський Борис Петрович // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=20289 (дата звернення: 19.10.2021)