Конгрес українських націоналістів — Енциклопедія Сучасної України

Конгрес українських націоналістів

КОНГРЕ́С УКРАЇ́НСЬКИХ НАЦІОНАЛІ́СТІВ – політична партія. Засн. 1992, офіційно зареєстр. 1993. Виникла після серпн. подій у СРСР 1991 (див. ГКЧП, Акт проголошення незалежності України) в результаті перенесення на тер. України діяльності Організації українських націоналістів (С. Бан­дери), яка через переслідування з боку рад. влади від 1950-х рр. діяла за кордоном. 28–29 берез­ня 1992 у Києві ОУН(б) провела конф., на ній ухвалено Маніфест про створення політ. орг-ції, а також вимоги про відставку КМ України, вихід України з СНД, розпуск ВР України 1-го скликання й проведення нових виборів на багатопарт. основі. 17–18 жовтня того ж року в Києві відбувся Установ. з'їзд КУНу. Як політ. партія КУН пройшов певну ідейно-політ. еволюцію. Спочатку його провід. сусп.-політ. ідеєю була ідея християн. демократії, яка відкидала традиц. для ОУН(б) елітарну теорію, замінивши її теорією народовлад­дя зх. демократії, а гол. екон. ідеєю – ідея «нар. капіталізму» – соціально орієнтов. ринк. еконо­міки, що забезпечує соц. і політ. права всім громадянам держави. Автор цих ідей – Р. Зварич, представник т. зв. детройт. цент­ру ОУН(б). Після усунення його від кер-ва програма партії змінилася: нові ідейно-теор. розробки наблизили програмні документи до ідей С. Бандери та Я. Стецька, зорієнтували їх на побудову в Україні нац. унітар. держави на засадах укр. націоналізму. Структурно партія побудована за територ. принципом. Її кер. й організац. органи: збір, голова, політ. рада, провід, голова секретаріату, референти секретаріату. Найвищий орган між зборами – політ. рада, що складається з представників голів обл. орг-цій. Статут КУНу передбачає індивід., асоційов. і колективне членство. Нині він має осередки в усіх областях і АР Крим: 620 рай. і місь­ких, 1560 селищ. і сільс. орг-цій. Заг. кількість чл. – 24 тис. Асоційов. чл. КУНу є Всеукр. братство ОУН–УПА, Лiга укр. жiнок, Укр. козацтво, т-ва полiт. в'язнiв i репрес. у різних областях. На виборах до ВР України 1994 КУН одержав 5 депутат. мандатів, дещо пізніше обрано ще 3-х нар. депутатів; 1998 – 3 (2 – від Івано-Фр. і 1 – від Терноп. обл.); 2002 – 3 (2 – у блоці «Наша Укра­їна» і 1 – в одномандат. окрузі на Івано-Франківщині); 2006 – 2. Напередодні позачерг. парламент. виборів 2007 КУН ухвалив рішення не брати у них участі. Друк. органи: г. «Шлях перемоги», часописи «Визвольний шлях», «Українські проблеми». Перший голова – Я. Стецько (1992–2003), від 2010 – С. Брацюнь.

Літ.: Політична система сучасної України. 1998; Малярчук В. Міжнародна політика: простір партійного змагання і співробітництва. 2005; Хімченко О. Г. Політичні партії і виборчий процес в умовах розбудови демократичного суспільства. 2006 (усі – Київ).

А. Д. Пахарев

Статтю оновлено: 2014

Покликання на статтю
А. Д. Пахарев . Конгрес українських націоналістів // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=4669 (дата звернення: 25.10.2021)