Кінбурнські озера — Енциклопедія Сучасної України

Кінбурнські озера

КІНБУ́РНСЬКІ ОЗЕ́РА – група озер у Миколаївській і Херсонській областях. Залежно від пори року нараховується до 600 озер (глиб. переважно до 1,5 м) з муловим дном. У посушливе літо частина з них пересихає. За походженням виділяють 3 типи озер: річк. (мають водообмін із Дніпром та Дніпровсько-Бузьким лиманом), примор. (мають сполучення з Ягорлицькою затокою) та безстічні (з внутр. частини Кінбурнського півострова; також штучні водойми). Річк. та примор. озера – фактично закриті затоки, гідрол. і гідрохім. режим та видовий склад біоти яких визначає вплив Дніпра та Чорного моря через Ягорлиц. затоку.

Примор. солепром. озера Кінбурн. арени мають непостій. і багатоступінчастий зв’язок та відносно ізольовані від Ягорлиц. затоки. Сіль таких озер насичена йодистими сполуками, корисними для організму людини. Сольовий промисел існує з давніх часів. Озера – місця гніздування багатьох видів птахів, серед яких рідкісні – чернь білоока, каравайка, ходуличник, пухівка. Від 1975 значна частина озер входить до складу водно-болот. угіддя міжнар. значення «Ягорлиц. затока».

Г. Ф. Крикун

Статтю оновлено: 2013

Покликання на статтю
Г. Ф. Крикун . Кінбурнські озера // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2013. URL: http://esu.com.ua/search_articles.php?id=6887 (дата звернення: 22.06.2021)