Клімат континентальний — Енциклопедія Сучасної України

Клімат континентальний

КЛІ́МАТ КОНТИНЕНТА́ЛЬНИЙ – тип клімату, що спостерігається у віддалених від океанів та морів частинах материків, де упродовж року переважають повітряні маси континентального походження. К. к. формується за умов домінант. впливу на атмосферу значних просторів суходолу; відрізняється підвищеною амплітудою річного та місяч. ходу т-ри повітря, різкішою міждобовою мінливістю т-ри, зменшенням (для певної широти) кількості опадів та різкою міжріч. їх мінливістю. Важливим показником континентальності клімату є добова, місячна та річна амплітуда т-ри повітря, яка залежить від фіз.-геогр. положення, масштабу циркуляції атмосфери, підстил. поверхні та сезон. відмінностей. Континентальність клімату зростає зі збільшенням річної амплітуди т-ри повітря. Амплітуда визначається відстанню певної тер. від океанів та морів і перебуває у прямій залежності від турбулент. теплообміну між підстил. поверхнею та повітрям. Для мор. узбережжя характерна незначна амплітуда т-ри повітря, всередині континенту, як і в понижених формах рельєфу (долинах, низовинах, улоговинах), вона зростає. В Україні річна амплітуда збільшується із Зх. на Сх., тому що в цьому напрямі переважає повторюваність повітр. мас континентал. походження. Найменшою континентальністю характеризуються зх. області, де впродовж року переважають вологі повітр. маси Атлантики, які пом'якшують температурні умови взимку і зменшують прогрівання повітря влітку. Центр. рівнинні р-ни займають проміжне положення, ця тер. перебуває під впливом повітр. мас як мор., так і холод. повітря арктич. походження, які трансформуються у помірно континентал. повітря. Найбільшою континентальністю характеризуються сх. р-ни. Терміч. режим взимку формується арктич. повітр. масами, а влітку – інтенсив. прогріванням континентал. повітря. На Пд. виділяють субтропічну клімат. зону, розташ. на Пд. березі Криму, де м'яка зима і сухе спекотне літо зумовлюють найменшу амплітуду т-ри повітря. На Зх. амплітуда т-ри повітря за рік становить 22 °С. Контрасти т-ри незначні, упродовж року переважає вітер із зх. складовою, який переносить повітря з Атлантики. У напрямі на Сх. амплітуда збільшується до 29 °С, що свідчить про посилення континентальності клімату. Вплив Чорного моря проявляється переважно у прибереж. р-нах, а Азов. – майже непомітний через його незначну глибину. У горах зима порівняно м'яка, у літній період т-ра повітря невисока, амплітуда т-ри повітря за рік в Укр. Карпатах зменшується до 20–21 °С, у Крим. горах вона не перевищує 20 °С. В Укр. Карпатах з підвищенням висот річна амплітуда зменшується внаслідок невисокої т-ри влітку і порівняно теплих зим. Річний хід т-ри повітря у гір. місцевості близький до умов узбережжя.

Амплітуда т-ри повітря не постійна. На фоні закономір. збільшення континентальності у напрямі із Зх. на Сх. виділяють локал. осередки, зумовлені особливостями підстил. поверхні, які порушують заг. тенденцію. Добова амплітуда т-ри повітря суттєво залежить від місцеположення станції. У долинах та улоговинах, порівняно із підвищеннями, – значна добова амплітуда т-ри повітря.

Бризова циркуляція на узбережжях Чорного і Азов. морів знижує денну т-ру повітря і підвищує нічний мінімум, внаслідок чого добова амплітуда на узбережжях менша, ніж на суходолі. Вплив моря на добовий хід т-ри повітря істотно відчувається на відстані 10–15 км. Зі збільшенням відстані від берега добова амплітуда зростає у 1,5–2 раза. У холод. період року вона значно менша, ніж у теплий. Найменша середня добова амплітуда т-ри повітря – у листопаді–лютому (у горах – менше 2 °С, на більшій частині тер. – 2–3 °С). На Закарп. низовині і в степ. Криму добова амплітуда у зимові місяці дорівнює 4–6 °С. На початку весни амплітуда зростає в горах до 3 °С, на узбережжі – до 4–5 °С, на решті тер. – до 6–8 °С. Найбільша добова амплітуда спостерігається у квітні–вересні (на Пд. – 11–12 °С, на узбережжі – 5–6 °С, у горах – до 4 °С). На поч. жовтня добові коливання т-ри повітря зменшуються внаслідок більшого надходження тепла з ґрунту і пов'яз. із цим ходу ефектив. випромінювання. Добова зміна т-ри повітря залежить від характеру погоди – за тихої та ясної погоди амплітуда майже удвічі більша, ніж за хмарної та вітряної.

В. М. Бабиченко, Л. М. Гущина, Н. В. Ніколаєва


Покликання на статтю