Коваль Роман-Іван — Енциклопедія Сучасної України

Коваль Роман-Іван

КОВА́ЛЬ Роман-Іван (12. 10. 1922, с. Башня Любачів. пов., нині Польща – 30. 12. 2004, м. Вінніпеґ, провінція Манітоба, Канада) – живописець, скульптор і графік. Навч. у Львів. ін-ті приклад. та декор. мист-ва (1942–43), приват. школах у Берхтесґадені (Німеччина, 1945–48; викл. М. Гоцій, Е. Козак, С. Литвиненко) і Мюнхені. Від 1948 – у Канаді. Учасник худож. виставок. Працював у вінніпез. фірмах декор. мист-ва, оформляв вітрини унiвермагу «Hudson's Bay Company» у Вiннiпезi. На твор. роботі. Осн. галузі – сакрал. (ікони, вітражі, мозаїки), монум.-декор. мист-во, скульптура, кераміка. Площинністю, рисунком і одухотвореним виглядом святих роботи К. нагадують візант. стиль. У станк. живописі створив фігурат. і абстрактні композиції (пейзажі, портрети). Спільно із С. Гординським виконав іконостас, спроектував напрестол. кіот і свічники для митрополичої кафедри св. Володимира й Ольги УГКЦ у Вiннiпезi; бронз. плити-барельєфи єпископа Н. Будки й архієпископа В. Ладики, встановлені при вході до храму. У спiв-працi з арх. В. Денекoю оформив інтер'єри та екстер'єри кількох вінніпез. і зх.-канад. церков. 1988 Осередoк укр. культури та oсвiти у Вiннiпезi oрганiзував ретрoспективну виставку та видав каталoг йoгo твoрiв.

Тв.: мозаїка та вітражі для церков св. Покрови і св. Михаїла (також зображення Хресної дороги та іконостас), мозаїки для церкви Пресвятої Родини, розп'яття Христа для римо-катол. церкви, бл. 70-ти вітражів для церкви Воскресіння, мозаїки у каплиці сестер служебниць (усі – у Вінніпезі); 17 вітражів і живописне оформлення в церкві св. Духа у Манітобі, мозаїка для церкви Успіння в Альберті, вітражі у каплиці сестер служебниць, вітражі та мозаїки у православ. кафедрі св. Івана в Едмонтоні; у Вінніпезі – скульптурне зображення запряженого у віз вола; герб на Головпоштамті, пам'ятник жертвам голодомору 1932–33 в Україні «Мадонна в лещатах» (1984) бiля ратушi, барельєфи біля пам'ятника Т. Шевченку.

Літ.: Гуцалюк Л. Роман-Іван Коваль // ОМ. 2004. № 1; Розумний Я. Український митець жив і творив у Канаді (Пам'яті Романа-Івана Коваля) // Мист. обрії'2004: Альм. К., 2005. Вип. 7; Шкандрiй М. Мистецтвo Рoмана Кoваля // Захiдньo-канад. зб. Едмoнтoн, 2008. Ч. 5.

В. Попович, Р. Сенькусь


Покликання на статтю