ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Інгул

ІНГУ́Л – річка у Кіровоградській та Миколаївській областях, ліва притока Південного Бугу. Довж. 354 км, пл. бас. 9890 км2. Бере початок побл. с. Родниківка Олександрів. р-ну Кіровогр. обл. Долина переважно трапецієподібна, шир. до 4 км, глиб. до 60 м. У верхів’ї – вузьке звивисте річище, скелясті береги з виходами гранітів та гнейсів; у нижній і серед. течіях розширюється до 30 м і більше. Глиб. переважно 0,7–1,2 м, у пониззі – до 1,5 м (у межень). Похил річки 0,4 м/км. Гол. притоки: праві – Громоклія, Сугоклія, ліві – Аджамка, Березівка. Живлення снігове і дощове. Льодостав триває від грудня до поч. березня. Середньоріч. водний стік І. становить 0,39 км3. Гідрол. пости побл. Кіровограда, сіл Седнівки (Устинів. р-ну Кіровогр. обл.), Інгуло-Кам’янки (Новгородків. р-ну Кіровогр. обл.), Новогороженого (Баштан. р-ну Микол. обл.). Стік І. зарегульов. чисел. ставками (770) і водосховищами (Кіровоградське, Докучаєвське, Інгульське, Софіївське та ін.). Використовують для водопостачання, зрошування, а також рибництва. На І. – Кіровоград і Миколаїв (при впадінні у Пд. Буг).

В. К. Хільчевський

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Інгул / В. К. Хільчевський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-13331

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

11-й

Дата виходу друком тому:

2011

Дата останньої редакції статті:

2011

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Водойми

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

13331

Кількість переглядів цього року:

141

Схожі статті

Бердянська затока
Водойми  | Том 2 | 2003
О. П. М’ягченко
Велика Уголька
Водойми  | Том 4 | 2024
М. І. Кирилюк
Вільшанка, Вільшана
Водойми  | Том 4 | 2005
В. К. Хільчевський

Нагору