ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

З

З – десята літера української абетки. Є в усіх алфавітах, створених на основі слов’ян.-кирилич. графіки. Назва літери [зе] вживається як іменник серед. роду. Буває велика і мала, має рукописну й друковану форми. За накресленням – це видозмінений варіант кирилич. літери «Ȥ» («зємлѧ»), що походить від греко-візант. «ȥ» («дзета»). У староукр. графіці мала варіанти написання, зумовлені типом письма та належністю писаря до писем. школи, що разом з ін. ознаками допомагає визначити час і місце написання пам’ятки. У 16 ст. з’явилася друкована форма літери. У сучас. укр. літ. мові позначає шумний дзвінкий щілинний передньоязиковий свистячий приголос. звук, що має корелята за дзвінкістю/глухістю – звук [с]; може бути твердим і м’яким. З – прийменник, що разом з іменником служить для вираження об’єкт. відношень. У старослов’ян. писемності мала числове значення «сім», оскільки після літери «» («єсть») з числ. значенням «п’ять» у кирилич. абетці стояла «» («зѣло») зі значенням «шість». Входить до складу диграфа дз. В укр. мові використовується при класифікац. поділові зі значенням «десятий»: параграф «З» розділу А. При цифр. нумерації вживається як додатк. диференц. ознака, коли низка предметів має однаковий номер, напр., ділянка 14з.

М. Г. Железняк

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

З / М. Г. Железняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-17120

Том ЕСУ:

10-й

Дата виходу друком тому:

2010

Дата останньої редакції статті:

2010

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

17120

Кількість переглядів цього року:

33

Схожі статті

Атлас української мови
Мова і література  | Том 1 | 2001
П. Ю. Гриценко
Українська муза - антологія
Мова і література  | 2024
О. А. Бартко
Казка
Мова і література  | Том 11 | 2011
Ю. Ф. Ярмиш

Нагору