ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Гематит

ГЕМАТИ́Т (від грец. αἱμα (αἵματος) – кров) – мінерал класу оксидів і гідроксидів. Fe2O3. Домішки: Ti, Si, Fe2+, Mg, H2O. Сингонія дитригонально-скаленоедрична. Колір від сіро-стального до залізо-чорного, червоно-бурий. Блиск напівметалевий. Непрозорий. Колір риски вишнево-червоний від синювато-червоного до червоно-коричневого. Твердість 5,5– 5,6. Крихкий. Щільність 4,9–5,3. Спайність відсутня. Злам напівраковистий. Форма виділення: масивні різновиди; гроноподібні агрегати; відомі псевдоморфози Г. по магнетиту або піриту в формі додекаедрич. або октаедрич. кристалів (мартит); утворюють ниркову руду. Під паял. трубкою не плавиться, в соляній кислоті розчинюється повільно. Мінерал. супутники: кварц, ільменіт, магнетит, хлорит, барит. Зустрічається в контактово-метасоматич. породах разом з магнетитом у скарнах – у докембрій. метаморфізов. смугастих залізних рудах Кривбасу та ін. р-нів УЩ, як продукт окислення і вивітрювання – в залізовміщуючих мінералах (магнетит, лімоніт, сидерит). У осад. породах Г. червоного кольору присутній у розсіяному вигляді, а також у формі конкрецій та лінз. Родовища гематит. руд розташ. у межах Білозерського залізорудного району, Кременчуцького залізорудного району, Криворізького залізорудного басейну. Чисті відміни порошкуватого Г. використовують як фарбу для виготовлення червоних олівців, щільні відміни – для виготовлення ювелір. виробів.

А. Я. Радзивілл

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Гематит / А. Я. Радзивілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-29017

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

5-й

Дата виходу друком тому:

2006

Дата останньої редакції статті:

2006

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

29017

Кількість переглядів цього року:

16

Схожі статті

Ільменіт
Світ-суспільство-культура  | Том 11 | 2011
В. М. Палій
Кімберліт
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
В. С. Білецький, В. І. Павлишин
Київський камерний оркестр
Світ-суспільство-культура  | Том 12 | 2012
І. М. Сікорська

Нагору