ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Біогеоценоз

БІОГЕОЦЕНО́З (від біо..., гео... і ...ценоз) – функціональне поєднання на певній однорідній ділянці земної поверхні живих істот (рослин, тварин, грибів, мікроорганізмів) і середовищ їхнього існування (ґрунтового, атмосферного, водного), між якими, а також між ними і навколишнім біотичним та абіотичним середовищами відбувається обмін речовиною та енергією. Сукупність живих компонентів Б. називається біоценозом, а неживих – біотопом. Осн. структурним й енергет. компонентом повночленних Б. є зелені рослини (автотрофні організми, продуценти), які в процесі фотосинтезу накопичують орган, речовину і сонячну енергію – поживу для гетеротроф. організмів – макроконсументів (тварин) і мікроконсументів (грибів і бактерій). Останні розкладають орган. речовини до простих мінерал. сполук. Неповночленні Б. (напр., печерні, пташині базари) існують за рахунок речовинно-енергет. ресурсів, спожитих у повночленних Б. У процесі синтезу і розкладу орган. речовини в Б. забезпечується одна з найголовніших функцій живих систем – біотич. кругообіг. Б. – складна, жива, динамічна система, охоплена постійним рухом і розвитком. У його межах виділяються біогеоценотичні горизонти (вертикал. розчленування Б.) і парцели (елементи горизонтал. поділу Б.), які вирізняються між собою за складом, структурою і властивостями компонентів, специфікою взаємовідношень між ними та речовинно-енергетич. обміну. Особливим структур. компонентом Б. є консорція – сукупність особин різноманіт. видів, у центрі якої знаходиться особина будь-якого автотроф. чи гетеротроф. виду, а її компоненти пов’язані з центром і між собою трофіч. та ін. зв’язками; вона охоплена постійним речовинно-енергет. та інформ. обміном і формує своє внутр. середовище. Б. є наземними і водними. Сукупність Б. певної території або Землі загалом утворює біогеоценот. покрив (за В. Сукачовим), чи біогеосферу (за М. Дилісом). Вперше термін «Б.» увів в 40-х рр. 20 ст. В. Сукачов. Б. споріднений з поняттям «екосистема», введеним у науку 1935 англ. ученим А. Тенслі. За визначенням Є. Лавренка й М. Диліса, Б. – це окремий вид екосистеми, коли її межі визначаються за межами фітоценозу, або Б. – це екосистема в межах фітоценозу. Б. є об’єктом вивчення біогеоценології й екосистемології.

Літ.: Основи лесной биогеоценологии. Москва, 1964; Дылис Н. В. Основи биогеоценологии. Москва, 1978; Номоконов Л. И. Общая биогеоценология. Ростов-на-Дону, 1989; Голубець М. А. Екосистемологія. Л., 2000.

М. А. Голубець

Рекомендована література

  1. Основи лесной биогеоценологии. Москва, 1964;
  2. Дылис Н. В. Основи биогеоценологии. Москва, 1978;
  3. Номоконов Л. И. Общая биогеоценология. Ростов-на-Дону, 1989;
  4. Голубець М. А. Екосистемологія. Л., 2000.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Біогеоценоз / М. А. Голубець // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-35285

Том ЕСУ:

3-й

Дата виходу друком тому:

2004

Дата останньої редакції статті:

2004

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

35285

Кількість переглядів цього року:

841

Схожі статті

Грабовецькі
Світ-суспільство-культура  | Том 6 | 2006
П. І. Арсенич
Вопросы проектирования и производства конструкций летательных аппарратов
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
В. Є. Гайдачук
Маріупольська газета
Світ-суспільство-культура  | Том 19 | 2018
К. М. Курилишин

Нагору