ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Біометеорологія

БІОМЕТЕОРОЛО́ГІЯ (від біо... і метеорологія) – наука, що вивчає вплив фізичних і хімічних процесів, які відбуваються в атмосфері, на живі організми. Базується на дослідженнях метеорології й біології, тісно пов’язана з проблемами охорони природи. Серед осн. напрямів виділяють Б. людини (міська Б., фізіол. Б., мор. Б. тощо), Б. тварин (зоометеорологія), Б. рослин (важливим розділом якої є агрометеорологія), космічна Б. Як наука Б. розвивається від поч. 20 ст. (зокрема роботи рос. кліматолога й географа О. Воєйкова). Цінними є праці рад. вчених у галузі Б. людини: М. Будика, Б. Айзенштата та ін. відомих біологів. В Україні дослідж. в цьому напрямі проводять у Ялтин. НДІ фіз. методів лікування й мед. кліматології (В. Бокша, Б. Богуцький), на каф. мед. університетів, зокрема Нац. у Києві (І. Нікберг) та ін. Одним із осн. завдань Б. є вивчення балансу фітомаси груп рослин і балансу зооценозів. Для с.-г. культур важливим є визначення приросту рослин. маси в різні міжфазові періоди залежно від метеорол. умов і як результат – розрахунок їхньої врожайності, а також пасовищно-лугової рослинності. Важливим розділом Б. є біокліматологія, що досліджує вплив клімат. чинників на стан людини на основі вивчення її теплового балансу. У зв’язку з цим актуальними є дослідж. клімату великих міст, де особливо проявляється вплив на людину антропоген. чинників. Для їх виявлення вивчають погодні й клімат. характеристики у зв’язку з параметрами забруднення довкілля (повітря, води і ґрунту).

Літ.: Сакали Л. И. Тепловой балланс Украины и Молдавии. Ленинград, 1970; Сердюк А. М. Взаимодействие организма с электромагнитными полями как с фактором окружающей среды. К., 1977; Бокша В. Г., Богуцкий Б. В. Медицинская климатология и климатотерапия. К., 1980; Никберг И. И., Ревуцкий Е. Л., Сакали Л. И. Гелиометеотропные реакции человека. К., 1986.

Л. І. Сакалі

Рекомендована література

  1. Сакали Л. И. Тепловой балланс Украины и Молдавии. Ленинград, 1970;
  2. Сердюк А. М. Взаимодействие организма с электромагнитными полями как с фактором окружающей среды. К., 1977;
  3. Бокша В. Г., Богуцкий Б. В. Медицинская климатология и климатотерапия. К., 1980;
  4. Никберг И. И., Ревуцкий Е. Л., Сакали Л. И. Гелиометеотропные реакции человека. К., 1986.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Біометеорологія / Л. І. Сакалі // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-35326

Том ЕСУ:

3-й

Дата виходу друком тому:

2004

Дата останньої редакції статті:

2004

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

35326

Кількість переглядів цього року:

67

Схожі статті

Біокібернетика
Наука і вчення  | Том 3 | 2004
Б. Л. Палець
Біофізика
Наука і вчення  | Том 3 | 2004
В. Л. Зима
Балтистика
Наука і вчення  | Том 2 | 2003
А. П. Непокупний

Нагору