ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Боєприпаси

БОЄПРИПА́СИ (бойові припаси) – складова частина озброєння, призначена для знищення живої сили й техніки, знешкодження певних об’єктів, руйнування споруд та укріплень. Б. використовуються також для виконання спец. завдань: освітлення, задимлення, загазування, перекидання агітаційної літ-ри тощо. В Україні, як і в більшості країн світу, до Б. зараховують бойові частини ракет, торпед; авіац. та глибинні бомби; артилер. вистріли й реактивні снаряди; гранати; протипіхотні, протитанкові та морські міни; набої до стрілец. зброї; підривні заряди; піротехнічні засоби. За належністю Б. поділяють на артилер., авіац., мор., стрілец. та інженерні; за призначенням – основні (для ураження цілей), спеціальні (для створення перешкод, освітлення, задимлення тощо) й допоміжні (навч., холості тощо); за дією – кумулятивні, ударні, запалюв., осколочні, фугасні тощо; за характером спорядження – Б. зі звичай. вибух. речовиною, із запалюв. речовиною, із речовиною об’єм. вибуху, а також із ядер., біол., хім. спорядженнями. Останні служать для зараження землі та призем. шару повітря, оскільки споряджені бойовими отруйними речовинами. Дія біол. Б. ґрунтується на використанні хвороботворних властивостей мікроорганізмів, спроможних викликати масові захворювання (див. Біологічна зброя). Б. з ядер., хім. і біол. спорядженням належать до зброї масового ураження. Б. зі звичай. вибух. чи запалюючою речовиною належать до звичайних засобів ураження. На території України після розпаду СРСР залишилися значні запаси Б. Утилізація деяких їх видів – одна з головних проблем ЗС України.

М. Г. Гончарук

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Боєприпаси / М. Г. Гончарук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-35996

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

3-й

Дата виходу друком тому:

2004

Дата останньої редакції статті:

2004

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Військо і зброя

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

35996

Кількість переглядів цього року:

6

Схожі статті

Головний військовий клінічний шпиталь
Військо і зброя  | Том 6 | 2006
Г. Б. Перов
Британський військовий меморіал
Військо і зброя  | Том 3 | 2004
В. Г. Шавшин
Дарницький табір військовополонених
Військо і зброя  | Том 7 | 2023
М. В. Коваль

Нагору