ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Косметологія

КОСМЕТОЛО́ГІЯ (від грец. ϰοσμητιϰή — майстерність прикрашати і …логія) — наука, що вивчає проблеми діа­гностики, профілактики й корекції недоліків шкіри та її придатків (волосся, нігтів, потових і сальних залоз), догляду за ротовою порожниною та статевими органами. Складовою час­­тиною К. є галузь, яка розроб­­ляє склад, технології, а також контролює безпечність косметич. засобів. К. тісно пов’язана з галузями медицини — дерматологією, хірургією, стоматоло­­гією, а також із хімією, фізикою та ін. К. поділяють на лікув. і ес­­тетичну. Лікув. К. об’єднує профілакт., діагност. та власне лікув. (класифікують на консервативну й хірург.); естетична — гігієн. та декоративну.

Для догляду за шкірою, нігтями, волоссям, ротовою порожниною застосовують косметичні засоби, які виконують гігієн., профі­­лакт. та естетичні функції. Для досягнення макс. косметич. ефекту й забезпечення зручності у застосуванні їм надають певної косметич. форми (рідкої, кремо-, гелеподіб. та ін.). Косметичні засоби за призначенням класифікують на гігієн., лікув.-профілакт. і декоративні (див. Косметика декоративна). Перші використовують для нор­­малізації фізіол. властивостей шкіри та її придатків, запобігання впливу негатив. чинників дов­­кілля.

Вони мають ефекти по­­м’якшення, захисту від екзоген. чинників (атмосфер., вироб. та побут.), очищення, ароматизації, тонізації, дезінфекції, зволоження тощо. Лікув.-профілакт. косметичні засоби мають певний терапевт. ефект як на поверхні шкіри, так і в її глибоких шарах, який забезпечує, насамперед, наявність знач. кількості біологічно актив. речовин. Профілакт. засоби усувають дію чинників, що викликають захворювання, сприяють зміцненню бар’єр. функцій шкір. покриву та організму в цілому (напр., зубна паста проти карієсу, шампунь проти лупи). За допомогою лікув. косметич. засобів усувають первинні прояви патології шкіри: морфол. ознаки — плями, пухирці, вузли та ін. (їх у К. називають косметич. недоліками). Декор. косметичні засоби застосовують для забезпечення естетич. вигляду обличчя та тіла, візуал. корекції, моделювання й маскування незнач. недоліків шкіри завдяки властивостям барвників та пігментів, що діють на її поверхневий шар. Для більшості косметич. засобів характерний епідермал. рівень проникнення, зумовлений їхнім призначенням та спрямованістю дії (захисні, очищуваль­­ні).

Косметичні засоби представлені такими дисперс. системами: справж., колоїд. розчинами, емульсіями, суспензія­­ми, порошками. Їх виготовляють також у рідкій, аерозол., желе-, кремо-, пасто-, порошкоподібній, компакт. формах, формі олів­­ця тощо. Засоби, що мають косметичні властивості і певну терапевт. дію, зумовлену вмістом біологічно актив. речовин, виділяють в окрему групу — космецевтичні препарати (лікув., парафармацевт. косметика, ква­­зікосметика). Такі засоби містять фітоестрогени, ферменти, фтористі сполуки, фрукт. кислоти та ін. До них належать засоби для профілактики карієсу, передчас. та фотостаріння шкіри, загострень деяких дерматозів, а також для лікування ало­­пеції, целюліту, старіння шкіри, станів, які супроводжує порушення епідермал. бар’єру, гіпер­­кератозу, гіпермеланозу тощо. Реалізують косметичні засоби через аптечну мережу та косме­тол. заклади. Питання косме­­тич. догляду з використанням інструм. методів, основою яких є дія пре­формов. фіз. чинників (електрич. струм, магнітні по­­ля, ультра­звук. та оптичне випромінювання тощо), вивчає К. апа­­ратна.

Рекомендована література

  1. Башура А. Г., Черных В. Ф., Глу­­шко С. Н. и др. Практическое руководство по косметологии и аромологии. Х., 1999;
  2. Дрибноход Ю. Косметика. Косме­­тология: Слов.-справоч. С.-Пе­тербург, 2002.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наука і вчення
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
3835
Вплив статті на популяризацію знань:
179
Бібліографічний опис:

Косметологія / О. Г. Башура // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-3835.

Kosmetolohiia / O. H. Bashura // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-3835.

Завантажити бібліографічний опис

Бібліотекознавство
Наука і вчення  |  Том 2  |  2003
О. С. Онищенко
Біоенергетика
Наука і вчення  |  Том 3  |  2004
В. М. Войціцький
Біокібернетика
Наука і вчення  |  Том 3  |  2004
Б. Л. Палець
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору