Космічний комплекс
КОСМІ́ЧНИЙ КО́МПЛЕКС – сукупність функціонально пов’язаних космічних апаратів (КА) і наземних об’єктів, призначених для виконання завдань в космосі самостійно або в складі космічної системи. КА – заг. назва тех. пристроїв, які використовують для здійснення різноманіт. завдань у косміч. просторі, а також дослідн. та ін. робіт на поверхні небес. тіл.
За режимами роботи розрізняють: штучні супутники Землі – заг. назва всіх КА, що перебувають на геоцентр. орбіті; автоматичні міжпланетні станції – КА, що здійснюють переліт між Землею й ін. тілами Соняч. системи (при цьому вони можуть як виходити на орбіту навколо досліджув. тіла, так і вивчати їх із проліт. траєкторій); автомат. і пілотов. КА, які використовують для доставки вантажів і людей на навколоземні чи ін. планет орбіти; орбітальні станції (комплекси) – КА, які призначені для довготривалого перебування та роботи людей на навколозем. орбіті; апарати, що спускаються – пристрої для доставки людей і тех. засобів чи матеріалів з орбіти або міжпланет. траєкторії на поверхню планети; планетоходи – автомат. комплекси або транспортні засоби для пересування поверхнею планети або ін. небес. тіла.
За виконуваними функціями виділяють осн. класи КА: навігац., зв’язку (телекомунікац.), н.-д. (геофіз., астроном., дистанц. зондування Землі тощо), розвідув. (військ.) та ін. Більшість КА виконують відразу декілька функцій. Виокремлюють КА також за розмірами: великі (понад 1000 кг), малі (500–1000 кг), міні-супутники (100-500 кг), мікро- (10–100 кг), нано- (1–10 кг), піко- (до 1 кг), фемто- (до 100 г). Існують автомат. супутники Землі та пілотов. космічні апарати. До остан. відносять всі види пілотов. косміч. кораблів та орбітал. косміч. станцій (комплексів). Окреме місце займають багатораз. транспортні космічні кораблі, які є складовою частиною відповід. косміч. системи («Спейс-Шаттл», «Буран»).
Останнім часом за рахунок технол. мініатюризації, особливо в галузі електрон. та електромех. приладів, КА при тій же або вищій продуктивності стали меншими за розмірами. Сучасні КА для спостережень чи зв’язку з масою бл. 500 кг, як правило, випереджають своїх попередників з масою порядку 2000 кг. Прихід до мікро-, нано-, пікосупутників масою порядку 50 кг і менше зробили можливими місії вузьконаправленого застосування порівняно низької вартості. В останніх розробках все більшого значення надають угрупованням супутників, які працюють на близькій відстані один від одного або як орбітал. мережа, забезпечуючи інтегров. обслуговування або інтерферометр. вимірювання.
Першим КА був штуч. супутник Землі, запуск якого в СРСР 4 жовтня 1957 ознаменував початок косміч. ери. Політ першого у світі космонавта Ю. Гагаріна 12 квітня 1961 на косміч. кораблі «Восток» відкрив епоху пілотов. космонавтики. Ці події пов’язані з іменем основоположника практ. космонатики, конструктора та організатора виробництва ракетно-косміч. техніки в СРСР С. Корольова, який народився в Житомирі та починав навчатися у Київ. політех. інституті. Відтоді до 2000 на різні орбіти запущено бл. 5000 КА. 2013 на орбіті Землі працювало бл. 1000 КА різного призначення. Найвідомішими пілотов. косміч. кораблями для дослідж. космосу були «Союз» та «Аполлон», запущені в 1960-х рр. Рад. дослідж. після цього були сфокусовані на косміч. станціях «Салют» і «Мир» з постій. перебуванням людей у космосі (1986–2001). Космічна станція «Мир» впродовж свого багаторіч. функціонування прийняла значну кількість космонавтів з усього світу та відіграла важливу роль у розробленні найбільшого міжнар. наук. та інж. проекту – Міжнар. косміч. станції.
Найуспішнішим і наймасштабнішим супутник. наук. проектом є космічна астрономічна обсерваторія – Косміч. телескоп «Габбл». Він будувався від 1977 до 1984, має модул. структуру, що дозволяє змінювати застарілі та несправні частини і передбачає обслуговування космонавтами. На поч. 2-го десятиліття 21 ст. розробляють, виготовляють або експлуатують КА різного призначення 40 країн світу. Укр. гол. підприємства зі створення КА й систем упр. ними: Держ. КБ «Південне», Південний машинобудівний завод (обидва – Дніпропетровськ), «Хартрон» (Харків). Всього в Україні виготовлено понад 400 КА, системами «Хартрона» оснащені бл. 100 типів КА. Діюча на 2013–17 Заг.-держ. космічна програма України як пріоритетне завдання визначає створення нац. угруповання КА спостереження Землі «Січ», дослідж. іоносфери «Іоносат». 1995 запущено перший КА цієї серії «Січ-1».
Літ.: Космические аппараты. Москва, 1983; Космос и его освоение: В 5 т. Москва, 1994; Севастьянов Н. Н., Бранец В. Н., Панченко В. А., Казинский Н. В., Кондранин Т. В., Негодяев С. С. Анализ современных возможностей создания малых космических аппаратов для дистанционного зондирования Земли // Тр. Моск. физ.-тех. ин-та. 2009. Т. 1, № 3; Фейербахер Б., Стоевер Х. Дослідження та використання космосу. Сьогодні й завтра / Пер. з англ. К., 2012.
О. П. Федоров
Рекомендована література
- Космические аппараты. Москва, 1983;
- Космос и его освоение: В 5 т. Москва, 1994;
- Севастьянов Н. Н., Бранец В. Н., Панченко В. А., Казинский Н. В., Кондранин Т. В., Негодяев С. С. Анализ современных возможностей создания малых космических аппаратов для дистанционного зондирования Земли // Тр. Моск. физ.-тех. ин-та. 2009. Т. 1, № 3;
- Фейербахер Б., Стоевер Х. Дослідження та використання космосу. Сьогодні й завтра / Пер. з англ. К., 2012.