Колодисте
КОЛО́ДИСТЕ – комплекс археологічних пам’яток. Уперше пам’ятки у с. Колодисте (нині Тальнів. р-ну Черкас. обл.) обстежив у серед. 19 ст. Л. Похилевич. Наприкінці 19 ст. місц. дослідник В. Доманицький розкопав поселення трипільської культури та черняхівської культури і кургани скіф. часу й середньовіччя. Він залучив до розкопок М. Біляшівського й О. Спіцина (вивчали трипіл. поселення К. І і кургани). Крім то-го, на його запрошення В. Хвойка надіслав групу кваліфіков. працівників, які здійснили шурфовку на трипіл. пам’ятці К. ІІ. У 1960-х рр. виявлені В. Доманицьким пам’ятки обстежили співроб. Уман. краєзнав. музею під керівництвом В. Стефановича, у 1980-х рр. К. ІІ – загін Трипіл. експедиції на чолі з В. Круцом. 2004 на поселенні К. ІІ і курганах бронз. часу провела розкопки експедиція Інституту археології НАНУ під керівництвом Ю. Рассамакіна та С. Рижова (у її роботі взяли участь В. Шумова, М. Сиволап, Я. Гершкович, Н. Герасименко, Д. Черновол, О. Дяченко). Найвідоміші серед пам’яток – трипіл. поселення К. І і ІІ, віднесені С. Рижовим до небелів. локал. групи періоду В/ІІ розвитку культури в Буго-Дніпров. межиріччі, а також кургани № 8–9, розкопані О. Спіциним, у яких виявлено залишки людей трипіл. часу (періоду С/ІІ останньої фази існування культури). При вивченні назем. споруд поселення К. І М. Біляшівський і О. Спіцин дійшли до висновку, що це житл. будівлі, а не поховал. об’єкти, як вважав В. Хвойка. М. Біляшівський вперше у вітчизн. археології на практиці застосував методику дослідж. археол. пам’яток, розроблену Ф. Вовком, і запропонував реконструкцію будівництва трипіл. назем. споруди. Концепція М. Біляшівського домінувала серед трипілезнавців у 1-й пол. 20 ст.
Літ.: Беляшевский Н. Ф. Исследование площадок с расписными сосудами в Звенигородском и Уманском уездах // Археол. летопись Южной России. Т. 1. К., 1899; Спицын А. А. Раскопки курганов близ с. Колодистого // Изв. археол. комиссии. С.-Петербург, 1904. № 12; Рижов С. М., Шумова В. О., Черновол Д. К. Дослідження трипільського поселення Колодисте ІІ у 2004 р. // Археол. дослідж. в Україні 2003–04 рр. З., 2005.
Д. К. Черновол
Рекомендована література
- Беляшевский Н. Ф. Исследование площадок с расписными сосудами в Звенигородском и Уманском уездах // Археол. летопись Южной России. Т. 1. К., 1899;
- Спицын А. А. Раскопки курганов близ с. Колодистого // Изв. археол. комиссии. С.-Петербург, 1904. № 12;
- Рижов С. М., Шумова В. О., Черновол Д. К. Дослідження трипільського поселення Колодисте ІІ у 2004 р. // Археол. дослідж. в Україні 2003–04 рр. З., 2005.