ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Авдіївка

АВДІ́ЇВКА – місто обласного підпорядкування Донецької області. Знаходиться на р. Кам’янка (бас. Сівер. Дінця), за 7 км на Пн. Сх. від Донецька. Залізнична ст. Пл. 29,3 км2. Насел. 38 тис. осіб, переважно українці (55,9 %) та росіяни (40,7 %). За свідченнями архів. документів і нар. переказів, А. заснував бл. 1770 збіглий селянин-кріпак Авдій, який поселився серед степу в Куцому Яру; так і стало називатися поселення. Мешкали в ньому, як і в більшості сіл ниніш. Донбасу, переселенці з Правобереж. України та пд. губерній Росії. Згодом село назвали за ім’ям його засновника. Докорінні зміни в житті села пов’язані з будівництвом Катерининської залізниці. Станція за кілька км від села дістала його назву. Тут було розміщено депо на 40 стоянок, товарну станцію. У 1923–31, 1938–63 А. була райцентром, 1956 – одержала статус міста. Згодом тут збудовано найбільший у Європі коксохім. завод, який нині є провід. підприємством А. (див. Авдіївський коксохімічний завод). Виникли буд. упр. – «Коксобуд», «Донбаскоксохімремонт», «Коксохіммонтаж». Першу продукцію коксова батарея видала 30. 11. 1963. У 1965–90 А. входила до Ясинуват. р-ну, від 1990 – місто обл. підпорядкування. Побл. міста знаходиться Авдіївське родовище скляних пісків. Буд. галузь А. представляють заводи залізобетон. конструкцій і буд. деталей, три буд. управління. У місті є завод металоконструкцій, ВАТ «Кварц» (видобування скляних пісків із родовища), ЗАТ «Агат» (виробництво швейної й галантерейної продукції), завод нестандартизов. обладнання (для залізничного транспорту), хлібозавод, підприємства залізнич. транспорту. Функціонують 148 малих та 26 акц. підприємств, 98 ТОВ, 5 кооперативів та ін. У місті – 9 заг.-осв. та дитяча муз. шк.; матем. коледж. У ПТУ готують фахівців із 9 спеціальностей для підприємств залізнич. транспорту. Працюють 2 лікарні, 3 поліклініки, обл. протитуберкульозний диспансер. Є клуб, 2 кінотеатри, центр дозвілля, 5 б-к для дорослих і 2 дитячі, станція юних техніків, Будинок дит. і юнац. творчості, клуб для дітей-інвалідів; популярністю користується Будинок культури, техніки і спорту коксохім. заводу. Місця відпочинку – 2 парки, дит. містечко. Є 2 стадіони, 4 музеї – краєзнав. і 3 при навч. закладах, 4 відділ. банків. Діють 2 православні храми й 4 ін. конфесійні громади. У місті жили й працювали письменники О. Чепіжний і М. Колосов. Серед уродженців А. – 6 Героїв Рад. Союзу: Л. Шестаков, В. Чистяков, М. Нечаєв, С. Єлагін, В. Глазунов, Ф. Рудський. Перший дир. коксохім. заводу Д. Воробйов удостоєний звання Героя Соц. Праці.

Літ.: Кобыляков Н. Авдеевка. Д., 1977.

М. М. Стешенко

Рекомендована література

  1. Кобыляков Н. Авдеевка. Д., 1977.Google Scholar

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Авдіївка / М. М. Стешенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-42297. – Останнє поновлення : 1 січ. 2023.

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2023-01-01

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Населені пункти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

42297

Кількість переглядів цього року:

85

Схожі статті

Ельванґен
Населені пункти  | Том 9 | 2009
Р. В. Руденко
Кропивна
Населені пункти  | Том 15 | 2014
О. І. Пузєєв
Березань
Населені пункти  | Том 2 | 2003
Г. Ф. Крикун

Нагору