ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Аскольдова могила

АСКО́ЛЬДОВА МОГИ́ЛА – частина паркового комплексу в Києві на схилах правого берега Дніпра, на перехресті Паркової дороги і Дніпровського узвозу. Урочище А. м., що в давнину називалось Угорське, згадується на перших сторінках «Повісті временних літ» як місце трагічної загибелі й поховання київського князя Аскольда у 882. З його ім’ям пов’язана доба, коли молода Київська держава утвердила себе як невід’ємну частину середньовічної Європи, а також перша спроба хрещення України-Русі. На місці загибелі й поховання першого князя-християнина існувала невеличка церква св. Миколи. Дату й обставини її заснування не встановлено й досі, але є всі підстави вважати, що це сталося наприкінці 9 – поч. 10 ст. Літопис указує також на існування князівської резиденції в Угорському урочищі. Згодом тут був заснований Микільський Пустинний монастир, який з часом став одним із найвизначніших у Києві.

Перше документальне свідчення про нього датується 1411, однак наявність поблизу А. м. печерних ходів із келіями ченців, малюнками та написами на стінах 11–12 ст. дає змогу припустити ймовірність давнішого походження монастиря. Наприкінці 17 ст., коли коштом гетьмана І. Мазепи було збудовано новий величний храм св. Миколи (у межах сучасного майдану Слави), монастир переведено туди. На А. м. залишилася невеличка тризрубна дерев’яна церква, на місці якої у 1809–10 архітектор А. Меленський побудував муровану церкву-ротонду в стилі ампір з усипальницею під нею. Наприкінці 18 ст. навколо храму виник невеликий цвинтар, що згодом став відомим у всій Європі. Серед численних поховань (бл. 2 тис.) були могили героїв війни 1812, георгіївських кавалерів 1-ї світової війни, нащадків декабристів, військових, громадських діячів, учених, діячів культури тощо. Тут поховано бл. 30 стрільців студентського куреня, які загинули в бою під Крутами в січні 1918, захищаючи Київ від агресії російських більшовиків.

1935 цвинтар на А. м. зруйновано. Церкву св. Миколи спотворили: зняли баню з хрестом і переробили храм на «парковий павільйон», а на місці цвинтаря розбили парк. Від 1979 будівля церкви стала філіалом Музею історії Києва. 1992 на А. м. київські студенти встановили хрест і пам’ятну плиту на пошанування загиблих під Крутами.

1997 розпочато реставрацію будівлі. Церкву відновлено як діючу; вона належить київській греко-католицькій громаді. 1998 встановлено пам’ятний знак на згадку про переправу через Дніпро в 9 ст. угорських племен (звідси давня назва урочища). А. м. у Києві – одна з найвизначніших загальнонаціональних, загальнослов’янських і християнських святинь України.

Літ.: Берлинский М. О могиле Оскольдовой в Киеве // Улей. 1811. № 9; Київ: Провідник. К., 1930; Аскольдова могила. Київ. Погляд через століття: Фотопутівник. К., 1987; Брайчевский М. В. Утверждение христианства на Руси. К., 1989; Проценко Л. Київський некрополь. К., 1994; Салига Т. «...На Аскольдовій могилі – український цвіт» // Визв. шлях. 1994. № 1; Проценко Л. А. Історія Київського некрополя. К., 1995.

О. Л. Коваленко

Рекомендована література

  1. Берлинский М. О могиле Оскольдовой в Киеве // Улей. 1811. № 9;Google Scholar
  2. Київ: Провідник. К., 1930;Google Scholar
  3. Аскольдова могила. Київ. Погляд через століття: Фотопутівник. К., 1987;Google Scholar
  4. Брайчевский М. В. Утверждение христианства на Руси. К., 1989;Google Scholar
  5. Проценко Л. Київський некрополь. К., 1994;Google Scholar
  6. Салига Т. «...На Аскольдовій могилі – український цвіт» // Визв. шлях. 1994. № 1;Google Scholar
  7. Проценко Л. А. Історія Київського некрополя. К., 1995.Google Scholar

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Аскольдова могила / О. Л. Коваленко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-44453. – Останнє поновлення : 12 квіт. 2023.

Том ЕСУ:

1-й

Дата виходу друком тому:

2001

Дата останньої редакції статті:

2023-04-12

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

44453

Кількість переглядів цього року:

227

Схожі статті

Корчувате
Історичні місця  | Том 14 | 2014
Є. М. Цвелих
Мельгунівський курган
Історичні місця  | Том 20 | 2018
Ю. В. Болтрик
Мелек-Чесменський курган
Історичні місця  | Том 20 | 2018
С. Б. Буйських

Нагору