ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Купон

КУПО́Н (франц. coupon, від couper – різати) – відрізна частина цінних паперів (акції, облігації), при по­данні якої власникові сплачують дивіденди; сурогат грошових знаків. В Україні К. разового використання запроваджено 1990 під назвою «Українські картки споживача» з метою захисту внутр. ринку від знецінених рублів СРСР і їхнього вилучення з готівк. обігу. Однак ефект від за­провадження таких К. виявився незначним через відсутність чіткого механізму інкасації, мож­ливість їхньої купівлі на «чорному» ринку за низькою ціною, вільний обіг рад. рублів на неорганізов. ринку. Тому НБУ від січня 1992 запровадив у готівк., а згодом – і у безготівк. обіг купонокарбованці (ін. назва – укр. карбованці), що дало змогу вийти з рубльової зони, вирішити проблему готівк. забезпечення нац. економіки, розпочати реалізовувати власну грошово-кре­дитну політику. Кризові явища в економіці спричинили наростання інфляц. процесів, що призвело до емісії купонокарбованців знач. номіналів. Випускали грош. знаки номіналом 1, 3, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500, 1 тис., 2 тис., 5 тис., 10 тис., 20 тис., 50 тис., 100 тис., 200 тис., 500 тис., 1 млн купонокарбован­ців. У ході грошової реформи 1996 проведено обмін грош. знаків у співвідношенні 100 тис. купонокарбованців за 1 гривню. Термін «К.» також використовують на позначення відрізу тканини з наміченими лініями для розкрою, квитка на місце у театр. ложі, відріз. частини реклам. оголошення в газеті, журналі або на упаковці товару, що дає право його власнику на знижку, відріз. передплат. бланка для передплати на газету чи журнал тощо.

Літ.: Дорофєєва Н. В., Комаринська З. М. З історії грошей України. Л.; К., 2000; Шуст Р. М. Нумізматика. Істо­рія грошового обігу та монетної спра­ви в Україні: Навч. посіб. К., 2007.

Р. М. Шуст

Рекомендована література

  1. Дорофєєва Н. В., Комаринська З. М. З історії грошей України. Л.; К., 2000;
  2. Шуст Р. М. Нумізматика. Істо­рія грошового обігу та монетної спра­ви в Україні: Навч. посіб. К., 2007.
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Купон / Р. М. Шуст // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-51689

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

51689

Кількість переглядів цього року:

23

Схожі статті

Енциклопедія
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2021
Я. Д. Ісаєвич, М. Г. Железняк, Р. Сенькусь
Кульженки
Світ-суспільство-культура  | Том 16 | 2016
М. Ю. Костриця
Друкар
Світ-суспільство-культура  | Том 8 | 2008
М. О. Гринько

Нагору