ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Лемків у Польщі Об’єднання

ЛЕ́МКІВ У ПО́ЛЬЩІ Об’єднання  — неурядова громадська організація. Засн. 1991 з метою зберігати, розвивати і поширювати освіту та культуру серед лемків на Лемківщині та в 3-х зх. воєводствах Польщі (Нижньосілез., Любус. і Зх.-По­­мор.), куди їх виселено 1947 під час Акції «Вісла». Нарах. бл. 1 тис. чл., які об’єднані у 36-ти сільс. і міських гуртках. Гол. осередок — м. Горлиці (Малопольс. воєводство), де також знаходиться Центр культури ім. Б.-І. Ан­тонича. Л. у П. О. є чл. Світ. фе­дерації укр.-лемків. організацій, Об’єдн. українців у Польщі, Федераліст. унії європ. нац. меншин (бере участь в її конгресах). Найпоширеніша форма діяльності — проведення масових культурно-розважал. заходів. Щороку в «Лемківській ватрі» у с. Ждиня (Горлиц. пов.) беруть участь десятки худож. гуртків і кілька тисяч глядачів. На неї приїжджають лемки не тільки з Польщі, але й з усього світу, а також українці, поляки та русини зі Словаччини. 2007 «Лемківську ватру» відвідав Президент Украї­ни В. Ющенко, 2015 — міністр закордон. справ Польщі Ґ. Схетина. У Підкарп. воєводстві в с. Вільхівці проводять «Лемківсь­кий кермеш», у с. Зиндранова — «Од Русаля до Івана». Особл. характер має «Лемківський Єрусалим», під час якого митці створюють і презентують картини, скульптури, фільми в Горлиці та ін. містах (2015 присвяч. творчості Є. Дровняка), та конкурс писанок ім. М. Ковальського у м. Ґожув-Велькопольський (Любус. воєводство). Центр лемків. культури ім. Б.-І. Антонича проводить лекції та презентації книжок про Лемківщину, традиц. лемків. вечірки, виставки худож. творчості, сольні концерти. Значну увагу Л. у П. О. приділяє розвиткові самодіял. худож. гуртків і спорту на місцях. Крім того, організація представляє інтереси лемків перед органами держ. і регіон. влади, зокрема виступає з вимогами відшкодування збитків, завданих у ході Акції «Вісла»; вимагає повернення істор. назв місцевостей, забезпечення навч. дітей рідної мови в школах та охорони на держ. рівні пам’яток матеріал. і духов. культури лемків. Друк. орган — г. «Ватра». Перший голова — В. Шлянта, нині — Е. Гойсак.

Рекомендована література

  1. B. Halczak, S. Dudra. Tożsamość narodowa Łemków. Gorlice, 2013.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2016
Том ЕСУ:
17
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
54195
Вплив статті на популяризацію знань:
70
Бібліографічний опис:

Лемків у Польщі Об’єднання / С. Заброварний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-54195.

Lemkiv u Polshchi Obiednannia / S. Zabrovarnyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at: https://esu.com.ua/article-54195.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору