Лисиченко Дмитро Михайлович
ЛИСИЧЕ́НКО Дмитро Михайлович (10. 10. 1887, м. Катеринослав, нині Дніпропетровськ — ?) — громадсько-політичний діяч, видавець, публіцист. Член УСДРП та товариства «Просвіта». Закін. учител. курси. Служив урядовцем на Катеринин. залізниці. Навколо Л. та його дружини Марії зосереджувалася вся нелегал. праця катеринослав. організації УСДРП. Один з організаторів Пд.-Рос. обл. виставки 1910 у Катеринославі, де вони мали власну укр. книгарню «Слово» (1913–19) й пропагували укр. книжку. Листувався із Б. та М. Грінченками (переважно з книжк. справ), товаришував із В. Винниченком, який після таєм. повернення у травні 1914 з еміграції до Катеринослава певний час у нього жив. За громад. і парт. діяльність у листопаді 1915 Л. був заарешт. і ув’язнений, звільн. під час Лютн. революції 1917. Того ж року разом з дружиною обраний до УЦР. Заснував видавництво «Світло», яке наприкінці 1918 розпочало підготовку 3-том. «Словника української мови» Д. Яворницького, який зібрав слова, що не потрапили до словника Б. Грінченка і були його цінним доповненням. 1920 вийшов лише 1-й том на літери «А–К», а видавництво припинило діяльність. Крім того, видавництво опублікувало понад 20 книг, серед них — «Дніпрові пороги» В. Біднова, «Збірник найкращих пісень» Т. Романченка, «Книжка-різдвянка» Олени Пчілки, «Мандрівка до осередку землі» Ж. Верна (переклав з франц. Л.), «Українське кобзарство» Д. Яворницького та ін. На поч. 1920-х рр. переїхав разом з родиною до Києва, де очолив книгарню «Вукоопспілки». Відійшов від політ. діяльності, був у центрі літ. життя 1920–30-х рр., яке згодом отримало назву «Розстріляне відродження». Переклав з англ. окремі твори Дж. Лондона («Морський вовк», «Пошитий у дурні», «Багряна чума», «Віра в людину», «Мартин Іден»). Друкувався у часописах «Бібліологічні вісти», «Західна Україна», «Червоний шлях» тощо. Перекладацтвом займалася і його дружина, активістка товариства «Просвіта», яка стала прототипом образу Ольги в оповіданні В. Винниченка «Босяк» (1915). 17 листопада 1930 заарешт. удруге, 13 лютого 1931 за звинуваченням у розповсюдженні націоналіст. літ-ри засудж. до 5-ти р. виправно-труд. таборів. Подальша доля невідома. Реабіліт. 1989.
Додаткові відомості
- Основні твори
- Українська преса в Катеринославі // Бібліол. вісти. 1923. № 2; Короткий огляд української видавничої діяльности, преси та книготоргівлі на колишній Катеринославщині // Там само. 1930. № 2, 3.
- Державний архів
- Відділ рукописів Інституту літ-ри НАНУ. Ф. 46, од. зб. 686–714. Листи Д. Лисиченка до Т. Романченка; Інститут рукописів НБУВ. Листи Д. і М. Лисиченків до Б. і М. Грінченків.
Рекомендована література
- Винниченко В. Щоденник. Едмонтон; Нью-Йорк, 1980. Т. 1;
- Чабан М. П. Діячі Січеславської «Просвіти» (1905–1921): Біобібліогр. слов. Дн., 2002.