ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Миколая святого костел

МИКОЛА́Я СВЯТО́ГО КОСТЕ́Л Збуд. 1899–1909 у Києві згідно з конкурс. проектом студента С. Воловського під керівництвом арх. В. Городецького в стилізов. готич. формах, із двома високими стрільчастими баштами. Під час будівництва фундаменту храму вперше у тогочас. Європі застосовано бетонні набивні сваї, у конструкціях костелу широко використано новий на той час буд. матеріал – залізобетон. Скульптурні роботи виконані в майстерні Е. Саля. Урочисто освяч. 6 грудня 1909 у присутності єпископа-пом. А. Караса та київ., поділ. і волин. генерал-губернатора Ф. Трепова, хоча спорудження костелу не було завершено. 1938 закритий рад. владою, парафія офіційно припинила своє існування. Відтоді приміщення храму використовували як склад різні організації. Під час 2-ї світової вій­ни його пошкоджено унаслідок артилер. обстрілу та пожежі, що виникла після цього. У листопаді 1945 заступник голови РНК УРСР Л. Корнієць звернувся до наркома внутр. справ УРСР В. Рясного з проханням передати приміщення костелу під Держ. архів, на його вежах встановлено радіоантени. 1954–57 проведено ремонтно-реставрац. роботи фасадів костелу, який ще до їхнього завершення 1956 внесено до списку пам’я­ток архітектури. 1963 храм вилучено із цього списку, однак через де­який час поновлено. В 1970-х рр., зважаючи на нарікання громадськості, антени, встановлені на вежах, знято. У ході реставрації, проведеної під керівництвом арх. О. Граужиса, відтворено візерунчастий черепич. дах та покрито керам. плиткою фасади (заплановано ще В. Городецьким, однак не реалізовано через брак коштів). Особ­ливу увагу приділено естет. оформленню залу та створенню комфорт. умов у ньому: в країнах Балтії виготовлено кольор. вітражі, на Львів. мебл. ф-ці – м’які стилізов. меблі, у м. Ківерці (Волин. обл.) – високоякіс. паркет. Спеціально для концерт. залу майстрами фірми «Rieger–Kloss» (м. Крнов, Чехословаччина, нині Чехія) сконструйовано великий концерт. орган (з наближенням його зовн. вигляду до архіт. стилю костелу). Водночас у ході реставрац. робіт керам. підлогу замінено на паркетну, обладнано гардероби, на місці вівтаря встановлено орган, глядац. крісла зроблено без пюпітрів для молитовників. 1981 у костелі відкрито Респ. будинок орган. та камер. музики (нині Будинок органної та камерної музики України Національний), худож. кер. і дир. якого став А. Котляревський. 29 вересня 1991 перед храмом відправлено першу Службу Божу, 29 жовтня того ж року офіційно зареєстр. статут громади римо-катол. віруючих. Від січня 1992 богослужіння в костелі відбуваються за домовленістю з дирекцією Нац. будинку орган. та камер. музики України. 25 червня 2001 його відвідав Папа Римсь­кий Іван-Павло II.

Літ.: Крижановська О. О. Тернистий шлях до відновлення святині (з історії київського костелу св. Миколая) // Історія України. 2000. № 11; Галайба В. Храми Св. Миколая в Києві. К., 2002.

О. О. Крижановська

Рекомендована література

  1. Крижановська О. О. Тернистий шлях до відновлення святині (з історії київського костелу св. Миколая) // Історія України. 2000. № 11;Google Scholar
  2. Галайба В. Храми Св. Миколая в Києві. К., 2002.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Миколая святого костел / О. О. Крижановська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-64455

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

20-й

Дата виходу друком тому:

2018

Дата останньої редакції статті:

2018

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

64455

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Кільчинський
Людина  |  Том 13 | 2013
О. М. Корнієнко
Лантух-Лященко
Людина  |  Том 16 | 2022
Є. І. Гризлова
Аеродром
Техніка  | Том 1 | 2001

Нагору