Рідна земля - тижневик
«РІ́ДНА ЗЕМЛЯ́» — тижневик. Видавали 1941–44 українською мовою у Львові. Всього — 146 чисел. Завдання тижневика сформульовані у редакційній статті «Гомін рідної землі», зокрема зазначено, що він «міститиме: статті, вісті і дописи про українське життя Галицької Області, практичні і правні поради для хліборобів, цікаві відомості з воєнних фронтів та про міжнародне політичне положення, статті, оповідання і замітки з української історії і письменства, урядові розпорядки й оголошення в хліборобських та загальних справах, і вкінці відділ «Сміху та розваги». Основними політичними новинами були вісті з фронтів, що вміщували під рубрикою «З воєнних фронтів». Офіційні повідомлення Верховного командування німецьких збройних сил подавались під рубрикою «З Головної Квартири Фірера». Всі ці матеріали супроводжували статистичними даними. Окремо висвітлювали участь українців у боях на Східному фронті. Міжнародну політичну ситуацію подавали під рубрикою «Короткі вісті». Оскільки часопис був призначений переважно для хліборобів, то особливу увагу приділяли питанням сільськогосподарського розвитку окремих держав. Окрім цього, на сторінках газети активно пропагувався виїзд українців на роботу до райху. Щоб подолати німецько-український мовний бар’єр, редакція започаткувала друк словника «Учімся по-німецькому» (1942–43). Значну частину становили статті краєзнавчо-історичної тематики, зокрема цикл «Міста України». Матеріали рубрик «Новинки», «Дописи», «По наших селах і містах» висвітлювали здебільшого економічний і культурний розвиток Галичини. Багато уваги приділяли дошкільному вихованню і навчальному процесу, а також пропаганді спорту. Окрім цього, на шпальтах «Р. З.» важливе значення надавали профілактиці та лікуванню інфекційних захворювань. Низку статей було присвячено культурно-просвітницькій діяльності, а також побуту та звичаям українців. У виданні публікували життєписи та твори видатних громадських і культурних діячів України: Остапа Вишні, Б. Грінченка, Г. Косинки, Олександра Олеся, Миколи Хвильового та ін. Започатковано також науково-пізнавальні та розважальні рубрики: «Цікаві відомості», «Цікаві подробиці: Чи ви знаєте...», «Цікаве зі світу», «Сміх і розвага», «Куток гумору» та ін.
Рекомендована література
- Грановський Б. Джерела альтернативного українознавства (Європа, 1940–1945 рр.): Бібліогр. довід. К., 2002;
- Черняков Б. І. Окупаційна і легальна періодична преса в Україні, 1941–1944 рр.: Джерела дослідження. Бібліографія. К., 2005;
- Курилишин К. Українська легальна преса періоду німецької окупації (1939–1944 рр.): Істор.-бібліогр. дослідж.: У 2 т. Т. 2. Л., 2007.