ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Крушельницький Тарас Антонович

КРУШЕЛЬНИ́ЦЬКИЙ Тарас Антонович (псевд. — Чача; 14. 03. 1909, м. Коломия, нині Івано-Фр. обл. — 15, за ін. даними — 17. 12. 1934, Київ) — письмен­ник, перекладач. Син Антона та Марії, брат Володимири, Івана, Богдана, батько Марії Крушель­ницьких. Навч. у гімназіях у Родауні (передмістя Відня) та Рогатині (нині Івано-Фр. обл.), від 1927 — на факультеті германістики Львів. університету і водночас у Вищому муз. інституті (кл. скрипки Й. Москвичіва). 1928 став чл. ОУН, брав участь у сутичках з польс. поліцією під час святкування 10-річчя проголошення ЗУНР. Захоплювався хоровим співом, писав гуморист. оповідання і літ.-крит. фейлетони. 1929 разом із групою старших пластунів здійснив мандрів­ку по Волині, про що написав оповідь «На тих водах (хроніка першого водного, мандрівного пластового табору на Волині)». Тоді ж склав слова і музику марш. пісні «Гей-гу, гей-га — таке то в нас життя». 1930 за звинувачен­ням у причетності до терорист. замаху засудж. до 3-х р. ув’яз­нення. Покарання відбував у тюр­мі «Бригідки» у Львові, де вивчив франц., англ. та іспан. мови. 1931 сестра Володимира закінчила і опублікувала переклад К. істор. драми А. Шніцлера «Зе­лений какаду», який він не завершив через ув’язнення. Автор сатир. повісті «Будуємо галицький пантеон» (1933), фейлетонів «Видумки і правда з жит­тя Михайла Дуди-Дудницького» про творчість М. Рудницького та «Казка про творчий шлях Добродія А.!» — про О. Назарука (обидва — ж. «Критика», 1933; усі — Львів). Від липня 1934 працював ред. і перекладачем у Хар­кові, зокрема переклав нім. мовою роман «Нові береги» Г. Коцюби (1934, неопубл.). У ніч з 5 на 6 листопада 1934 заарешт. і разом із братом Іваном вивезений до Києва, де у грудні того ж року за звинуваченням у підготовці терорист. актів засудж. до розстрілу. Реабіліт. 1958.

Рекомендована література

  1. Крушельницька Л. Рубали ліс…: Спогади галичанки. Л., 2001;
  2. 2008;
  3. Л.; Нью-Йорк, 2002;
  4. Хлистун І. Г. Традиції виховання елітарного роду Крушельницьких // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. Т. 45. К., 2004;
  5. Чорновол І. «Гей-гу, гей-га — таке то в нас життя...». Тарас Крушельницький // Львів. газ. 2007, 6 лип.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
15
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
письмен­ник
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
229
Вплив статті на популяризацію знань:
262
Бібліографічний опис:

Крушельницький Тарас Антонович / Г. П. Герасимова // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-229.

Krushelnytskyi Taras Antonovych / H. P. Herasymova // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-229.

Завантажити бібліографічний опис

Блоштейн
Людина  |  Том 3  |  2004
Л. Є. Дроб’язко
Кончак
Людина  |  Том 14  |  2014
В. В. Вітренко
Кузьмич
Людина  |  Том 15  |  2014
В. П. Мацько
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору