Вечорниці — Енциклопедія Сучасної України

Вечорниці

ВЕЧОРНИ́ЦІ – давня форма дозвiлля молодi в українському селi. Ін. назви – досвiтки, вечурки, вечiрки. Вiдбувалися у вiльний вiд с.-г. робiт час – пiзньої осені та взимку, припинялися у Великий піст та жнива. В основi нар. форм розваг молодi передбачалося i труд. виховання. На В. та досвiтки збиралися у хатi вдови чи людей похилого вiку. Дiвчата приносили прядiння, вишивання, плетiння. На Кам'янеччинi разом лущили насiння кукурудзи. На Лемкiвщинi було необхідно закінчити прясти до новорiч. свят, щоб не насмiхалися хлопцi. Робота чергувалася з танцями, спiвом, жартами, iграми. На Лiвобереж. Українi та Полiссi хлопцi й дiвчата залишалися на В. ночувати у «досвiтчаної» матерi, цнотл. поведiнку неодруж. молодi регламентував звичай. На Правобереж. Українi бiльш поширенi були деннi недiл. гуляння молодi. Дiвчинi не личило залишатися на гуляннi пiсля заходу сонця. У Карпатах В. проходили з участю молодi й старшого поколiння у формi вечорiв оповiдачiв, казкарiв, спiвакiв. Восени В. вiдновлювали вiд 2-ї Пречистої (21 вересня) або на Покрову (14 жовтня). Тодi дівчата робили складчину i варили вареники, а хлопцi наймали музики. Великi святковi В. були на Катерини, Андрiя, Запусти та iн. Дiвчина, яку приймали до дiвочої громади, на першi В. мала зварити кашу. Сходилися парубки i «торгували» кашу. Хто давав бiльше грошей, той розбивав горщик із кашею, а за грошi наймали музики. На свої першi В. хлопцям треба було ставити парубкам могорич. На Подiллi хлопця «корiнували» на парубка, високо пiдкидаючи i вимагаючи вiдкуп. У багатьох р-нах України напередоднi весiлля наречена йшла з дружками в хату, де розважалися на В., i на знак прощання з дiвуванням варила там кашу, розбивала горщик із кашею, а дiвчата спiвали: «Ой каша, каша, розлуко наша». В. побутували у центр.-сх. р-нах України до 1920-х рр. 20 ст., а у зх. обл. – до 1940-х рр.

Літ.: Сумцов Н. Ф. Досветки и посиделки. К., 1886; Кувеньова О. Ф. Громадський побут українського селянства. К., 1966; Борисенко В. Традиції і життєдіяльність етносу: На мат. святково-обряд. культури українців. К., 2000.

В. К. Борисенко

Статтю оновлено: 2005

Покликання на статтю
В. К. Борисенко . Вечорниці // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [онлайн] / гол. редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=33836 (дата звернення: 26.10.2021)