Косметологія — Енциклопедія Сучасної України

Косметологія

КОСМЕТОЛО́ГІЯ (від грец. ϰοσμητιϰή – майстерність прикрашати і …логія) – наука, що вивчає проблеми діа­гностики, профілактики й корекції недоліків шкіри та її придатків (волосся, нігтів, потових і сальних залоз), догляду за ротовою порожниною та статевими органами. Складовою час­­тиною К. є галузь, яка розроб­­ляє склад, технології, а також контролює безпечність косметич. засобів. К. тісно пов'язана з галузями медицини – дерматологією, хірургією, стоматоло­­гією, а також із хімією, фізикою та ін. К. поділяють на лікув. і ес­­тетичну. Лікув. К. об'єднує профілакт., діагност. та власне лікув. (класифікують на консервативну й хірург.); естетична – гігієн. та декоративну.

Для догляду за шкірою, нігтями, волоссям, ротовою порожниною застосовують косметичні засоби, які виконують гігієн., профі­­лакт. та естетичні функції. Для досягнення макс. косметич. ефекту й забезпечення зручності у застосуванні їм надають певної косметич. форми (рідкої, кремо-, гелеподіб. та ін.). Косметичні засоби за призначенням класифікують на гігієн., лікув.-профілакт. і декоративні (див. Косметика декоративна). Перші використовують для нор­­малізації фізіол. властивостей шкіри та її придатків, запобігання впливу негатив. чинників дов­­кілля.

Вони мають ефекти по­­м'якшення, захисту від екзоген. чинників (атмосфер., вироб. та побут.), очищення, ароматизації, тонізації, дезінфекції, зволоження тощо. Лікув.-профілакт. косметичні засоби мають певний терапевт. ефект як на поверхні шкіри, так і в її глибоких шарах, який забезпечує, насамперед, наявність знач. кількості біологічно актив. речовин. Профілакт. засоби усувають дію чинників, що викликають захворювання, сприяють зміцненню бар'єр. функцій шкір. покриву та організму в цілому (напр., зубна паста проти карієсу, шампунь проти лупи). За допомогою лікув. косметич. засобів усувають первинні прояви патології шкіри: морфол. ознаки – плями, пухирці, вузли та ін. (їх у К. називають косметич. недоліками). Декор. косметичні засоби застосовують для забезпечення естетич. вигляду обличчя та тіла, візуал. корекції, моделювання й маскування незнач. недоліків шкіри завдяки властивостям барвників та пігментів, що діють на її поверхневий шар. Для більшості косметич. засобів характерний епідермал. рівень проникнення, зумовлений їхнім призначенням та спрямованістю дії (захисні, очищуваль­­ні).

Косметичні засоби представлені такими дисперс. системами: справж., колоїд. розчинами, емульсіями, суспензія­­ми, порошками. Їх виготовляють також у рідкій, аерозол., желе-, кремо-, пасто-, порошкоподібній, компакт. формах, формі олів­­ця тощо. Засоби, що мають косметичні властивості і певну терапевт. дію, зумовлену вмістом біологічно актив. речовин, виділяють в окрему групу – космецевтичні препарати (лікув., парафармацевт. косметика, ква­­зікосметика). Такі засоби містять фітоестрогени, ферменти, фтористі сполуки, фрукт. кислоти та ін. До них належать засоби для профілактики карієсу, передчас. та фотостаріння шкіри, загострень деяких дерматозів, а також для лікування ало­­пеції, целюліту, старіння шкіри, станів, які супроводжує порушення епідермал. бар'єру, гіпер­­кератозу, гіпермеланозу тощо. Реалізують косметичні засоби через аптечну мережу та косме­тол. заклади. Питання косме­­тич. догляду з використанням інструм. методів, основою яких є дія пре­формов. фіз. чинників (електрич. струм, магнітні по­­ля, ультра­звук. та оптичне випромінювання тощо), вивчає К. апа­­ратна.

Літ.: Башура А. Г., Черных В. Ф., Глу­­шко С. Н. и др. Практическое руководство по косметологии и аромологии. Х., 1999; Дрибноход Ю. Косметика. Косме­­тология: Слов.-справоч. С.-Пе­тербург, 2002.

О. Г. Башура

Статтю оновлено: 2014

Покликання на статтю
О. Г. Башура . Косметологія // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=3835 (дата звернення: 22.10.2021)