Kultura — Енциклопедія Сучасної України

Kultura

«KULTURA» – польський літературно-політичний журнал. Виходив 1947–2000 спочатку в Римі, а потім у Парижі. Засн. і гол. ред. – Є. Ґедройц. Часопис відігравав важливу роль у польс. літ. житті. Публікував полем. статті Нобелів. лауреатів Ч. Мілоша та В. Шимборської, а також ін. польс. інтелектуалів – В. Ґомбровича, М. Гласко, Ю. Чапського, А. Бобковського та ін. З укр. еміграц. діячів із «К.» співпрацювали Б. Осадчук, Ю. Лавріненко, Ю. Шевельов, І. Лисяк-Рудницький, Б. Левицький, І. Кедрин-Рудницький, І. Кошелівець та ін. Часопис відіграв важливу роль у примиренні поляків з українцями, білорусами та литовцями, був першим польс. інтелектуал. колом, яке у 1950-і рр. захищало ідею визнання повоєн. сх. кордонів Польщі. Концепція підтримки незалежності сх. сусідів Польщі, вироблена Ю. Мерошевським, мала великий вплив на зовн. політику Польщі після 1989. На шпальтах «К.» висвітлено сх. концепцію Є. Ґедройца стосовно України, що передбачала утвердження у свідомості поляків необхідності відмови від претензій на Львів, визнання повоєн. кордонів, урегулювання взаєм. претензій шляхом дискусій і вибачення в ім’я боротьби зі спіл. поневолювачем – імпер. Росією. З його ініціативи і за його кошти у б-ці «К.» з’яви­­лися друком антології укр. літ-ри за 1917–33 «Розстріляне відро­­дження» Ю. Лавріненка (1959) та дисидент. руху «Україна 1956–1968» І. Кошелівця (1969).

Літ.: Бердиховська Б. Простір свободи. Україна на шпальтах паризької «Культури». 2005; Її ж. Єжи Ґедройць та українська еміґрація. Листування 1952–1982 років. 2008 (обидві – Київ).

Б. Бакула

Статтю оновлено: 2016

Покликання на статтю
Б. Бакула . Kultura // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=51452 (дата звернення: 20.10.2021)