ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Інсталяція

ІНСТАЛЯ́ЦІЯ (від англ. installation — установка, розташування, монтаж) — вид мистецтва, що є просторовою композицією з різноманітних речей, творів живопису, скульптури, промислових виробів, матеріалів, природних об’єктів, текстової та візуальної інформації, об’єднаних художньою ідеєю, в основі якої — створення умовного середовища. Поширився в мистецтві в епоху постмодернізму від 2-ї пол. 20 ст. як продовження та розвиток мистецтва об’єкта, започаткованого у дадаїзмі (зокрема М. Дюшаном), перетворення середовища у футуристів і сюрреалістів. В І. відображено концепцію мистецтва як ін. реальності (худож.-умовної, але наближеної до глядача), ідеї урізноманітнення засобів сприйняття та впливу мистецтва, твір якого глядач сприймає не лише зорово відсторонено, а й, обходячи його з різних сторін, має можливість опинитися усередині. Худож. зміст І. — у грі значень, що виникають під час зіставлення предметів та матеріалів, зумовлений просторовим та змістовим контекстами їхнього розташування. Побудова І. залежить від ідеї художника, якій підпорядковано розміри, використані предмети та матеріали, з врахуванням конкрет. місця розташування. Поширення І. пов’язане з такими напрямками в мистецтві 2-ї пол. 20 ст., як поп-арт, мінімалізм, концептуалізм, арте повера, флюксус. З появою нових тех. засобів і технологій з’являються відеоінсталяції, комбінування фотографій, слайдів, кіно, комп’ютер. та лазер. установок. Серед майстрів І. — Й. Бойс, Р. Раушенберґ, Д. Кошут, Нам Джун Пайк, Я. Куннеліс, Х. Хааке, М. Пістолетто, Т. Креґґ, Т. Хиршхорн, Д. Херст. У СРСР інтерес до І. виник у неофіц. мистецтві, зокрема в контексті моск. концептуалізму, де один з його провід. художників І. Кабаков запропонував оригін. концепцію «тотал. І.» (видав 1995 у Мюнхені кн. «О “тотальной” инсталляции»).

В Україні від кін. 1960-х рр. І. створював Ф. Тетянич. Принципи І. від 1970-х рр. в оформленні музей. експозицій використовував А. Гайдамака. Як вид мистецтва І. поширилася в Україні наприкінці 1980-х рр. І. наявні у творчості художників О. Бабака, В. Бахтова, О. Бородая, Г. Вишеславського, Л. Дульфана, В. Кауфмана, О. Лісовського, М. Маценка, В. Раєвського, О. Ройтбурда, А. Савадова, Г. Сенченка, В. Сидоренка, А. Степаненка, О. Тістола, В. Цаголова, І. Шейх-Заде та ін. Див. також Концептуальне мистецтво.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2011
Том ЕСУ:
11
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
12358
Вплив статті на популяризацію знань:
840
Бібліографічний опис:

Інсталяція / Г. Я. Скляренко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-12358.

Instaliatsiia / H. Ya. Skliarenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2011. – Available at: https://esu.com.ua/article-12358.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору