ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Всеукраїнський комітет охорони пам’яток мистецтва і старовини (ВУКОПМІС)

ВСЕУКРАЇ́НСЬКИЙ КОМІТЕ́Т ОХОРО́НИ ПА́М’ЯТОК МИСТЕ́ЦТВА І СТАРОВИНИ́ (ВУКОПМІС)  — державний орган, що здійснював облік, реєстрацію, охорону, вивчення і популяризацію пам’яток археології, історії, архітектури, мистецтва та етнографії. Створ. 3 лютого 1919 у Харкові при відділі мистецтв Наркомосу УСРР; від 2-ї пол. лютого — окрема установа у структурі Наркомосу; в квітні–липні працював у Києві (припинив роботу у зв’язку із захопленням міста Добровол. армією генерала А. Денікіна). Відновив діяльність влітку 1920 у Харкові. Складався з музей., етногр., археол., архітектурно-монум. та архівно-бібліогр. секцій. Діяли також губ. комітети (Волин., Київ., Одес., Поділ., Полтав., Харків., Черніг.), секції при відділах нар. освіти у Катеринослав. (нині Дніпроп. обл.) та Херсон. губ., окремі повітові та міські комітети. У різний час в роботі ВУКОПМІСу брали участь Д. Багалій, В. Барвінський, М. Біляшівський, С. Гіляров, Ф. Ернст, Г. Лукомський, М. Макаренко, В. Модзалевський, Н. Полонська-Василенко, М. Сумцов, О. Федоровський, Ф. Шміт та ін. Комітет ініціював проведення 1-ї держ. реєстрації пам’яток мистецтва і старовини, видання декрету про націоналізацію істор. і худож. цінностей, заборону їх знесення чи знищення, реквізиції та вивезення. Організовував наук. експедиції та археол. розкопки (зокрема на тер. Софій. собору, Андріїв. і Десятин. церков у Києві), ремонтно-реставрац. роботи архіт. споруд, спец. курси, лекції та екскурсії для населення. Важливим напрямом діяльності комітету було обстеження покинутих садиб, будинків, квартир, монастирів і церков з метою виявлення й охорони культур. цінностей. Сприяв створенню мережі держ. музеїв в Україні, системи архів. установ, розробленню проекту проведення архів. реформи. У квітні 1921 ВУКОПМІС було поділено на Гол. архів. упр. та Гол. упр. у справах музеїв, охорони пам’яток мистецтва, старовини і природи (Головмузей), на яке покладалися функції комітету. У грудні 1921 Головмузей припинив існування як самост. орган і був підпорядк. Гол. упр. у справах політико-просвітниц. роботи Наркомосу УСРР.

Рекомендована література

  1. Кот С. И. Первый на Украине (К обозрению Всеукраинского комитета охраны памятников искусства и старины) // Историческое краеведение в СССР: Вопросы теории и практики. К., 1991.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
30043
Вплив статті на популяризацію знань:
49
Бібліографічний опис:

Всеукраїнський комітет охорони пам’яток мистецтва і старовини (ВУКОПМІС) / С. І. Кот // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-30043.

Vseukrainskyi komitet okhorony pamiatok mystetstva i starovyny (VUKOPMIS) / S. I. Kot // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-30043.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору