ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Гіпс

ГІПС (від грец. γύψος — крейда, вапно) — мінерал класу сульфатів. Синоніми: камінь гіпсовий, камінь дзеркальний, лід дівочий, монмартит, троянда піщана, троянда пустелі, селеніт, шпат гіпсовий. Ca[SO4] • 2H2O. Сингонія моноклінна. Колір безбарвний, білий, сірий; домішки забарвляють Г. у жовтий, коричневий, червоний, чорний та голубий відтінки. Блиск скляний, жирний, перламутровий, шовковистий. Прозорий і напівпрозорий. Колір риски білий. Твердість 1,5–2. М’який нееластичний, але гнучкий. Щільність 2,32. Спайність досконала по (010). Форма виділення: тонко- і товстотаблитчасті, голчасті кристали; двійники зрощення мають вигляд хвоста ластівки; масивні від крупно- до дрібнозернистих, щільні, листуваті та волокнисті маси. Волокниста різновидність з шовковистим — атлас. шпат, тонкозерниста масивна різновидність — алебастр. Під плавил. трубкою втрачає воду і сплавляється в білу емаль. Розчинний у воді та соляній кислоті. Супутні мінерали: галіт, ангідрит, арагоніт, доломіт, кальцит, пірит, кварц і сірка. В осадових товщах прошарки та шари разом з вапняками, глинистими сланцями, глинами, в товщах евапоритів. Розповсюджений у вулканіч. областях, у рудних родовищах як жильний мінерал. Родовища Г. є у РФ (Урал, Поволжя), Україні (Донбас, Придністров’я). Г. використовують у буд-ві, як вироб. камінь, у цемент. промисловості, для виготовлення фарб, для гіпсування ґрунтів. Випалений Г. застосовують у хірургії та як матеріал для ліпних робіт у мистецтві.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
30203
Вплив статті на популяризацію знань:
272
Бібліографічний опис:

Гіпс / А. Я. Радзівілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-30203.

Hips / A. Ya. Radzivill // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-30203.

Завантажити бібліографічний опис

Кізерит
Світ-суспільство-культура  |  Том 13  |  2013
В. М. Палій
Каїніт
Світ-суспільство-культура  |  Том 11  |  2011
В. С. Білецький
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору