ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Великодержавний шовінізм

ВЕЛИКОДЕРЖА́ВНИЙ ШОВІНІ́ЗМ — різновид шовінізму, що виявляється у політиці колоніалізму, переслідуванні національних меншостей, здійсненні етноциду, «етнічних чисток» тощо з боку великих націй та національних держав. В. ш. — ідеологія державотворення нації, яка посідає панівне становище в державі; ґрунтується на необхідності економічного підкорення інших етносів, їх політичного та культурного пригноблення. Суспільно-політичний розвиток підкорених етносів, їхня мова, культура відповідно ідеології В. ш. є нерозвинутими, примітивними і невартими уваги. Внаслідок цього вони не тільки підлягають витісненню за рахунок «більш цивілізаційно розвинутої нації», але й знищенню.

В. ш. як політична практика може виявлятися у політиці великої нації стосовно малих національностей усередині держави, а також набувати міжнародного резонансу — переростати в прагнення завоювати інші народи з метою переведення їх у лоно «вищої» культури, приєднання до «кращої», «більш цивілізаційної» суспільної організації нації-завойовника. Термін «великодержавний шовінізм» запропонував В. Ленін у праці «Империализм и право наций на самоопределение» (1915) для окреслення політики національної дискредитації «малих» народів Російської імперії, відмови їм у праві на самовизначення. Російський В. ш. мав статус напівофіційної ідеології у Російській імперії, і його носіями незрідка ставали не лише етнічні росіяни, а й русифіковані представники національних меншин.

Радянські ідеологи проголошували В. ш. властивістю винятково буржуазного суспільства. Під час здійснення політики «коренізації» радянська влада з тактичних причин зміцнення позицій влади в національних республіках офіційно проголосила російський В. ш. у СРСР «головною небезпекою». Проте реальної боротьби з ним не було. Коли ж у 30-х рр. головною небезпекою було проголошено вже «місцевий буржуазний націоналізм», тема боротьби з В. ш. майже випала з радянського ідеологічного дискурсу. В останні десятиліття існування СРСР під В. ш. найчастіше мали на увазі дії у 2-й світовій війні нацистської Німеччини, мілітаристської Японії, боярської Румунії, фашистської Італії.

Нині термін «великодержавний шовінізм», у контексті його використання щодо політики пригноблення малих етносів, яка асоціюється з етноцидом та радикальним націоналізмом, є актуальним для окреслення політичних явищ сучасного світу та осмислення природи етнонаціональних конфліктів.

Рекомендована література

  1. Волошин Л. Відродження імперії: ілюзії конаючих // Визвол. шлях. 1998. Кн. 7;
  2. Волковинський В. Організації великоросійських шовіністів в Україні на початку XX ст. // УІЖ. 1999. № 3;
  3. «Українське питання» в Російській імперії (кінець XIX — початок ХХ ст.): В 3 ч. Ч. 3. К., 1999;
  4. Кузик П. Націоналізм і шовінізм у міжнародних відносинах. Л., 2002.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Політика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
32781
Вплив статті на популяризацію знань:
514
Бібліографічний опис:

Великодержавний шовінізм / А. О. Мішин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-32781.

Velykoderzhavnyi shovinizm / A. O. Mishyn // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-32781.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору