ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

В

В – третя літера української абетки. Є в ін. абетках, створених на основі слов’ян.-кирил. графіки. Назва літери [ве] вживається як іменник серед. роду. За формою накреслення це видозмінений варіант літери «В» («віди») старослов’ян. кирилич. азбуки, що походить від грец. β («бета»). У староукр. графіці у зв’язку з наявністю різних писем. шкіл і типів письма «В» вживалася в кількох варіантах. У 16 ст. з’явилася друкована форма літери. У сучас. укр. мові позначає губно-губний щілинний сонорний приголос. звук (w), який, на відміну від рос. мови, не співвідноситься з губно-зубним ф, може позначати й губно-зубний (v), а на поч. слова перед приголосним, після голосного перед приголосним та в кінці слова після голосного переходить у нескладовий голосний звук ў (ўпiiмаў, праўда, воўк). «В» буває велике й мале, має рукописну й друковану форми. У старослов’ян. кирилич. писемності мала числове значення «два», а в глаголиці – «три». Використовується також при класифікац. поділові зі значенням «третій»: ложа «В», пункт «В» розділу 2. При цифровій нумерації вживається як додаткова диференц. ознака, коли низка предметів має однаковий номер: 8-В клас тощо. В – службова частина мови – прийменник, що разом з іменником служить для вираження просторових, часових та об’єктних відношень.

М. Г. Железняк

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

В / М. Г. Железняк // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-35282

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

35282

Кількість переглядів цього року:

171

Схожі статті

Квасниця
Людина  |  Том 12 | 2024
В. П. Откович́
Білоруська мова
Мова і література  | Том 2 | 2003
Г. П. Півторак
Література для дітей та підлітків
Мова і література  | Том 17 | 2016
С. С. Іванюк

Нагору