ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Ліпинський Леонід Єлисейович

ЛІПИ́НСЬКИЙ Леонід Єлисейович (29. 05. 1923, м. Армавір, Краснодар. край, РФ – 06. 04. 1985, Харків) – авіамоделіст, тренер. Майстер спорту СРСР (1955). Заслужений тренер України (1967) та СРСР (1980) з авіамодел. спорту. Учасник 2-ї світової вій­ни. Бойові нагороди. Багаторазовий чемпіон СРСР з авіамодел. спорту, встановив 13 всесоюз. та 4 світ. рекорди за різними класами авіамоделей на мікродвигунах особистої конструкції (дизел., калільні та реактивні). 1946–49 – тренер збірної команди Краснодар. краю, його підопічні встановили перші післявоєнні 5 всесоюз. та 2 світ. рекорди з авіамоделізму. 1951–85 очолював у Харків. авіац. інституті провідну в СРСР авіамодел. лаб. У ній пройшли школу наук.-тех. твор­чості понад 2 тис. студентів, підготовлено 150 м. сп. СРСР, 12 майстер спорту міжнародного класу, 10 заслужений тренерів України. Його учні щороку були у складі збірної команди СРСР та отримували високі результати на чемпіонатах світу та Європи, понад 80 спортсменів стали чемпіонами світу з авіамодел. спорту і встановили понад 20 світ. рекордів. Проводив дослідниц. та конструктор. роботи у галузі мікроавіації, скон­струював сотні різних літал. мо­­делей, десятки мікродвигунів. Створений мікродвигун «Ритм» серійно випускався понад 20 р. та був осн. двигуном для авіамоделей, що будували в СРСР. Під його керівництвом у лаб. уперше в СРСР створ. апаратуру для ра­діокеров. моделей, розроб­лено системи запуску та буксирування моделей (1970), пульсуючий повітр.-реактив. мікродви­гун, з використанням якого вста­новлено абсолют. світ. рекорд швидкості польоту кордової мо­делі (по колу; 395,6 км/год.), який не перевершений і досі, проводили дослідж. з розроблен­ня пального для мікродвигунів тощо. Серед відомих вихованців – О. Бабичев, Є. Вербицький, Б. Краснорутський.

Т. П. Цепляєва

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Ліпинський Леонід Єлисейович / Т. П. Цепляєва // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-55571

Том ЕСУ:

17-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

55571

Кількість переглядів цього року:

5

Схожі статті

Барков
Людина  |  Том 2 | 2003
М. В. Захаров
Кошовий
Людина  |  Том 15 | 2014
Т. А. Галькевич, О. В. Павлюченко
Андрюков
Людина  |  Том 1 | 2001
М. В. Захаров

Нагору